Minst sju våpen forsvunnet fra politilager i Troms

Minst sju våpen og én våpendel er borte fra politiets lagre i Troms politidistrikt, uten at etaten kan redegjøre for hvor de befinner seg.

Publisert Sist oppdatert

En intern gjennomgang har avdekket store avvik i våpenhåndteringen, melder Nordlys.

En sivilt ansatt ble satt til å forvalte våpen alene, til tross for at vedkommende selv mente å være ukvalifisert og ikke ønsket jobben.

Den ansatte manglet tilgang til politiets nasjonale saksbehandlingssystem WebSak, og kommunikasjonen skjedde via epost.

Da våpenkontrollen ble gjennomført i vår, fant man over 30 ubehandlede eposter med instrukser om utlevering eller destruksjon. Den eldste var fra september 2024.

Spesialenheten for politisaker slår fast at «sju våpen og én våpendel var på avveie, i den forstand at våpnene ikke kunne finnes». Det finnes heller ingen dokumentasjon på hvor de er, eller hva som har skjedd med dem.

Enheten konkluderte i høst med at den ansattes håndtering utgjorde et grovt brudd på tjenesteplikten, men slo også fast at Troms politidistrikt som arbeidsgiver hadde sviktet.

– Spesialenheten legger til grunn at arbeidsforholdet for den ansattes del i stor grad var preget av en reell og alvorlig konflikt med kollegaen, skriver Spesialenheten i sin avgjørelse.

Den ansatte har forklart å gjentatte ganger ha bedt om mer opplæring og bistand, uten å bli hørt. Siste medarbeidersamtale med den ansatte ble gjennomført i desember 2022 – over to år før kontrollen som avdekket våpenkaoset.

Saken ble henlagt som «intet straffbart forhold» fordi politidistriktet som arbeidsgiver hadde sviktet.