Verden

Minst sju landsbyer rammet av vulkanutbrudd i Indonesia

Minst ti mennesker har mistet livet etter et vulkanutbrudd på den indonesiske øya Flores. Flere landsbyer er evakuert.

Vulkanutbrudd fra Lewotobi på øya Flores i Indonesia. Utbruddet startet like før midnatt og flere innbyggere flyktet i panikk. Flere er døde. Foto: PVMBG / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Utbruddet fra vulkanen Lewotobi skjedde like før midnatt natt til mandag, mens mange innbyggere lå og sov.

Et nonnekloster brant ned. En av nonnene døde og en annen er savnet, ifølge leder Agusta Palma for den ideelle organisasjonen Saint Gabriel som klostrene er en del av.

– En familie på seks ble begravet i ruinene, sier landsbyleder Petrus Muda Turan til det statlige nyhetsbyrået Antara.

Et spedbarn er blant de døde, ifølge Turan.

Flere flyktet i panikk

Han sier landsbyboere flyktet i panikk under utbruddet på øya, som ligger øst i Indonesia. Vulkanen ligger drøyt 800 kilometer øst for Bali. Tordenvær gjorde at mange først ikke oppfattet at utbruddet var i gang.

32 år gamle Hermanus Mite lå og sov da utbruddet startet. Han ble vekket av kraftig risting og løp ut da han forsto at et vulkanutbrudd var i gang.

– Jeg så flammer som kom ut av vulkanen og flyktet med en gang. Det var aske og steiner overalt. Salongen min tok fyr, og alt inni ble ødelagt, sier Mite, som er frisør.

Bilder viser hustak som har kollapset etter å ha blitt truffet av steiner fra vulkanen. Bygninger nær vulkanen ble dekket av tykk aske mens enkelte trehus tok fyr. På bakken er det flere hull etter lava og steiner som har falt ned.

Totalt var det tre utbrudd – like før midnatt, klokken 1.27 og klokken 2.48. Utbruddet rammet sju landsbyer, opplyser en lokal tjenestemann til Reuters.

Se video: Flyvert avviser stor flymyte

Over 10.000 mennesker berørt

10.295 personer er berørt av utbruddet, opplyser talsperson Abdul Muhari i Indonesias krisedirektorat BNPB. De jobber fortsatt med å finne ut hvor mange som er evakuert.

Myndighetene har økt beredskapen til høyeste nivå og har innført en sikkerhetssone i en radus på 7 kilometer fra vulkanens krater.

Talsperson Hadi Wijaya ved landets jordskjelv- og vulkanberedskap sier enkelte fikk panikk da strømmen gikk mens det regnet og lynte etter utbruddet. Han sier lava og steiner fra utbruddet falt ned over landsbyer opptil fire kilometer fra vulkanen, noe som førte til ødeleggelser og brannskader på bygninger.

Indonesia ligger i den såkalte Ildringen, et belte med vulkaner og hyppige jordskjelv som omkranser det meste av Stillehavet.