Verden
Minst 82 omkom da gullgruve kollapset i Sudan – mange savnet
Minst 82 gruvearbeidere mistet livet og 50 ble skadet da en gullgruve kollapset i Sudan, ifølge lokale kilder. Et ukjent antall mennesker er begravd i ruinene.
Zara-gruven ligger i Nuhud i provinsen Vest-Kordofan, som kontrolleres av RSF-militsen, som har kjempet mot Sudans regjeringsstyrker i over tre år.
– Det er et ukjent antall mennesker som fortsatt er fanget i ruinene, og redningsinnsatsen gjennomføres med begrensede midler, sier en kilde i RSF-styrken.
Siden krigen brøt ut, har krigføringen på begge sider i stor grad vært finansiert av gullhandelen.
Ifølge sudanske tjenestemenn og kilder i gruveindustrien havner nesten alt gullet som eksporteres fra eller smugles ut av Sudan, i De forente arabiske emirater.
Til tross for omfattende rapporter fra flere hold benekter Emiratene at de forsyner RSF med våpen.
Ukjent antall savnede
Flere organisasjoner og overlevende fortalte onsdag om hvor mange som omkom i ulykken i Vest-Kordofan. Sudan Doctors Network opplyste på formiddagen at minst 67 mennesker mistet livet.
Fram til ettermiddagen hadde redningsmannskaper funnet 82 døde, men titalls er fortsatt savnet, opplyser Suleiman Abu Hmeida i Emergency Response Rooms til AP.
Også en lokal tjenestemann sier at 82 døde er hentet ut.
– Vi vet ikke hvor mange flere som er igjen der inne, sier Khair al-Sayyed Jabara, en av de overlevende, til nyhetsbyrået AFP.
Redningsarbeidet pågikk gjennom dagen onsdag, men uten anleggsmaskiner er det vanskelig. Gruven ligger i et område med sandholdig jord, i nærheten av byen Nuhud.
Uregulert
Gullutvinningen i gruven betegnes som provisorisk og uregulert, uten skikkelige sikkerhetsprosedyrer. Noen av de overlevende sier ulykken skjedde tirsdag, men ifølge Kordofan Observatory var det søndag at flere gruveganger kollapset.
Sudan er en av Afrikas største produsenter av gull, men mye av utvinningen skjer i uregulerte, farlige gruver. For RSF-militsen er gullutvinning en viktig inntektskilde.
FNs ekspertpanel på Sudan, Amnesty International og Human Rights Watch har alle dokumentert hvordan De forente arabiske emirater har forsynt RSF-militsen i Sudan med våpen og soldater. Det gjør de via områder kontrollert av opprørsgeneralen Khalifa Haftar i Libya.
Både Emiratene og Haftar avviser dette, selv om bevisene er mange.