Minst 37 personer omkom i bussulykke i Peru
Minst 37 personer omkom og 24 ble skadet da en buss kolliderte med en lastebil og stupte utfor en fjellskrent onsdag, ifølge lokale myndigheter.
Ulykken som omtales som en av de verste i Peru de siste årene, skjedde i Arequipa sør i landet.
Den skjedde tidlig på morgenen på motorveien Panamericana Sur som knytter Peru til nabolandet Chile.
– Vi har registrert 37 døde i tillegg til 24 skadede, sier Walther Oporto, som er leder i det regionale helsevesenet i Arequipa.
Det var rundt 60 passasjerer om bord i bussen.
Alvorlige bussulykker er ikke uvanlig i Peru som følge av dårliger veier, mangel på skilting, høy fart og lite håndheving av trafikkregler. Så sent som i juli døde 18 mennesker da en buss på vei fra Lima til byen la Merced i Amazonas kjørte utfor en skrent.
I 2024 ble det meldt om rundt 3200 drepte i trafikken i landet med rundt 34 millioner innbyggere.
Til sammenligning døde 87 personer i trafikken i Norge i fjor i en befolkning på rundt 5,6 millioner mennesker.