Minst 16 døde i skogbranner i Chile – 20.000 evakuert
Minst 24 skogbranner herjer Chile og har krevd flere liv. President Gabriel Boric har erklært unntakstilstand, og 20.000 mennesker tvinges på flukt fra hjemmene sine.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Søndag ettermiddag opplyste myndigheter i Chile at minst 16 personer er bekreftet omkommet i de omfattende skogbrannene.
– I lys av de alvorlige pågående skogbrannene har jeg besluttet å erklære katastrofetilstand i regionene Ñuble og Biobío. Alle ressurser er tilgjengelige, skriver president Gabriel Boric i et innlegg på X.
Hittil er nesten 8500 hektar slukt av brannene i de to regionene sør for hovedstaden Santiago, der myndighetene har beordret evakuering for rundt 20.000 mennesker.
Det er ukjent hvor mange hjem som er ødelagt, men katastrofeberedskapsorganisasjon Senapred opplyser at minst 250 boliger har brent ned.
Sterk vind og høye temperaturer har bidratt til at skogbrannene sprer seg og gjør det vanskelig for brannmannskapene å få kontroll over flammene.
Det er nå farevarsler for store deler av Chile, med temperaturer ventet på opptil 38 grader fra Santiago til Bío Bío søndag og mandag.
Både Chile og Argentina har opplevd ekstreme temperaturer og hetebølger siden begynnelsen av året.