Verden
Mia Threapleton – ikke lenger bare «datteren til Kate Winslet»
Hun gjorde filmdebuten 14 år gammel mot mamma Kate Winslet. Men nå er Mia Threapleton blitt en stjerne som står på egne bein.

På filmfestivalen i Cannes i mai strålte hun på rød løper. Der var Mia Threapleton å se i en av filmene som konkurrerte mot Joachim Triers «Affeksjonsverdi» om Gullpalmen – nemlig Wes Andersons nye film «The Phoenician Scheme».
Fredag har sistnevnte norsk kinopremiere.
Seks års pause
Mia Threapleton debuterte som 13-åring i periodedramaet «A Little Chaos» (2014), der moren spilte landskapsarkitekt i hoffet til solkongen.
Så tok hun seks års pause – før hun på ny spilte mot Winslet i en episode av en TV-antologi, kalt «I Am Ruth», der Threapleton spiller datteren som oppslukes av sosiale medier og ikke vil la moren hjelpe.
Da fortsatte rollene å komme – og tok 24-åringen til hennes første Cannes-festival.
Spiller nonne
– Dette er det største hittil i min profesjonelle karriere. Det kom så tidlig. Jeg har fremdeles så mye igjen å lære, sier Threapleton til TT.
Og «dette» er altså Wes Andersons nye film Wes Andersons nye film «The Phoenician Scheme». Benicio del Toro spiller en hensynsløs magnat, Zsa-zsa Korda, som bokstavelig talt går over lik.
Mia Threapletons rollekarakter er datteren, som han ikke har hatt kontakt med på mange år. Hun er Søster Liesl, nonne under opplæring, og følger motvillig med pappa på en omtumlende, veldig Wes Andersonsk ferd.
– En feil
Akkurat som sin mor er Mia Threapleton svært veltalende og kommunikativ. Hun ser storøyd på oppstandelsen det innebærer å ha hovedrolle i en film som vises på verdens fremste filmfestival.
– Jeg fikk rolletilbudet i 2023 og tenkte det måtte være en feil. Jeg laget en auditionteip, sendte den inn og tenkte at det var nok det siste jeg hørte, forteller Threapleton:
– Siden møtte jeg Wes, min agent ringte og sa jeg hadde fått rollen og jeg sa «det må være en feil, ring og dobbeltsjekk». Agenten ringte tilbake og sa: «Dette er pinlig, de lo av meg, men det er sant, du har fått rollen».
Skummelt
Mange av Wes Andersons skuespillere vender tilbake i film etter film. Hun var den nye jenta i gjengen. Hvordan føltes det?
– Skummelt, medgir Mia Threapleton:
– Da jeg kom til innspillingen føltes det som første dagen på en ny skole. Jeg kom inn i lunsjrommet, kjente ingen, men alle ropte «kom og sitt hos oss». Alle var så flinke til å ønske meg velkommen.
Hun forteller at innspillingen var så morsom at hun våknet opp hver morgen og glad tenkte «nå får jeg lov å dra på jobb igjen».
– Jeg var til og med der de dagene jeg ikke skulle spille.
Alvorlig tema under
Selv om «The Phoenician Scheme» ofte er en uhemmet komedie, har den i grunnen et alvorligere tema under.
– Det er en rørende far- og datterfortelling, svært kompleks og mangebunnet. Min karakter går gjennom en enorm forandring, hun oppdager seg selv, forteller Mia Threapleton.
Filmen har en stjernespekket rolleliste, der Scarlett Johansson, Tom Hanks, Bill Murray, Rupert Friend, Bryan Cranston, Benedict Cumberbatch, Michael Cera, Benicio Del Toro, Jeffrey Wright, Charlotte Gainsbourg, Riz Ahmed og Mathieu Amalric medvirker.