Mener Europa må involveres tett i Ukraina-forhandlingene
USAs spesialutsending Steve Witkoff mener Europa må involveres tett i forhandlingene om å gjøre slutt på Ukraina-krigen, sier Tysklands utenriksminister.
Siste
-
Kokain: Norske tollere beslagla flere millioner brukerdoser
-
Tyrkia: Nato-luftforsvar stanset iransk rakett på vei inn i tyrkisk luftrom
-
Khamenei-rådgiver: Iran vil ikke forhandle med USA og vil fortsette krigen
-
USA frigir navnene til fire drepte amerikanske soldater i krigen mot Iran
-
Iran vil bruke «hard hånd» mot alle som hjelper fienden
– Vi diskuterte våre forskjellige og pågående innsatser for å gjøre slutt på Russlands aggresjonskrig mot Ukraina og slik endelig avslutte den umåtelige menneskelige lidelsen, sier Johann Wadephul.
Han snakket torsdag med både Witkoff og Tyrkias utenriksminister Hakan Fidan på telefon.
– Begge kollegene understreket viktigheten av tett samordning med Tyskland og våre europeiske partnere, heter det i en skriftlig uttalelse.
Utspillet kommer etter at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj var i Tyrkia onsdag, og etter at flere amerikanske medier onsdag skrev at USA og Russland i hemmelighet har diskutert en mulig fredsplan. Den innfrir angivelig flere av Russlands sentrale krav og faller i dårlig jord hos ukrainerne og landets europeiske støttespillere.