Verden

Medlem av hackergruppe bak Canvas-datainnbrudd arrestert i Jordan

Et mistenkt medlem av hackergruppen «ShinyHunters» er pågrepet i Jordan. Gruppen står bak blant annet et datainnbrudd hos leverandøren bak læringsplattformen Canvas og FBI.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Mannen ble pågrepet denne uken og skal være i varetekt hos det amerikanske føderale politiet FBI, opplyser tre kilder kjent med saken til nyhetsbyrået Reuters. To av kildene sier at han nå hjelper FBI og internasjonalt politi med å lokalisere de øvrige medlemmene av «ShinyHunters».

FBI ønsker ikke å kommentere konkrete pågripelser eller deres aktivitet i utlandet, men uttalte at byrået «intenst etterforsker den nylige cyberhendelsen som angivelig involverer ShinyHunters, og har allerede samarbeidet med partnere om å pågripe flere personer».

Pågripelsen er den siste vendingen i saken om hackergruppen. De har en lang historie med angrep mot store selskaper verden over, og ifølge eksperter består gruppen hovedsakelig av unge, engelsktalende hackere med fokus på datatyveri og utpressing.

I mai ble leverandøren av læringsplattformen Canvas offer for et datainnbrudd i regi av «ShinyHunters».

Plattformen brukes av mer enn 7000 universiteter, grunnskoler, videregående skoler og utdanningsmyndigheter i hele verden, med titalls millioner elever og studenter.

Blant disse er en rekke norske læresteder, som Universitetet i Oslo, NTNU, Høgskolen i Innlandet og Universitetet i Sørøst-Norge.

I september skal gruppen ha sikret seg detaljerte opplysninger om FBIs etterretningsarbeid. Et av dokumentene det er snakk om er et regneark på 5000 linjer med detaljer om en rekke ansattes oppgaver, mye av det sensitivt, ifølge Reuters.