Medier: United har snakket med Solskjær om managerjobben
Manchester United har ifølge flere medier vært i kontakt med Ole Gunnar Solskjær om managerjobben i klubben etter Ruben Amorims avgang.
Sky Sports melder at United ønsker en midlertidig manager for resten av sesongen og at klubben har snakket med Solskjær og Michael Carrick. Det skal være snakk om å lede laget sammen med Darren Fletcher, som fikk midlertidig ansvar da Amorim ble sparket mandag.
The Athletic rapporterer at Solskjær regnes som mest sannsynlige kandidat, og at han har snakket med United-representanter tirsdag.
Overgangsguruen Fabrizio Romano meldte litt senere på X at det har vært «positive» samtaler mellom United og Solskjær.
Fletcher holdt tirsdag sin første pressekonferanse som United-manager, og han sa at Jonny Evans kommer til å assistere ham i onsdagens bortekamp mot Burnley.
969 dager
Solskjær fikk sparken som United-manager i november 2021 etter en tung høst. Sesongen før ledet han klubben til 2.-plass i Premier League, og optimismen var stor da Cristiano Ronaldo ble hentet i overgangsvinduet som fulgte.
Satsingen ga ikke Manchester United det siste løftet fansen håpet på. Klubben venter fortsatt på sin første Premier League-tittel siden Alex Ferguson ga seg i 2013.
I alt fikk Solskjær 969 dager i sjefsstolen på Old Trafford. Ingen har hatt jobben lenger av managere som har kommet etter Ferguson. Nordmøringen tok midlertidig over da José Mourinho ble fjernet i desember 2018.
Løft
United fikk et voldsomt løft og vant ti av de tolv første ligakampene under Solskjær. I tillegg ble Paris Saint-Germain på mirakuløst vis slått ut i Champions League.
En svak avslutning på sesongen gjorde at Manchester United endte på 6.-plass. Året etter gikk det bedre, og i siste runde sikret Solskjær en plass i topp tre og lukrativt CL-spill.
United vant ingen trofeer under Solskjær, og mot slutten ble det brukt mot ham i britiske medier. Nærmest sølvtøy var han i finaletapet for Villarreal på straffespark i europaligaen våren 2021.
Som spiller var Solskjær i Manchester United mellom 1996 og 2007. Han avgjorde mesterligafinalen mot Bayern München på overtid i 1999.