Politikk

Medier: Terje Aasland avlyser programmet

Energiministeren avlyser programmet mandag og tirsdag, ifølge VG og TV 2.

Energiminister Terje Aasland (Ap).
Publisert Sist oppdatert

Terje Aasland avlyser programmet de kommende dagene på grunn spliden i regjeringen. Det melder VG og TV 2.

Etter planen skulle Aasland egentlig besøke Gjøvik og Hamar mandag og tirsdag. Beslutningen skal ha blitt tatt søndag. Årsaken er at statsråden må være tilgjengelig, skriver TV 2.

Aasland møtte mandag morgen Senterpartiets parlamentariske leder, Marit Arnstad, i Politisk kvarter på NRK.

– Jeg håper og tror det er mulig å finne løsninger, sa Aasland.

Arnstad avviste kontant at Senterpartiet vil godta de tre EU-direktivene.

Liten støtte

Det er svært forskjellige syn innad i Ap-ledelsen på hvordan den pågående kraftstriden skal håndteres. Både VG og Dagens Næringsliv skriver at det skal være liten støtte innad i Arbeiderpartiets ledelse for en eventuell Sp-exit fra regjeringen.

Søndag kveld var Ap-ledelsen kalt inn til et sentralstyremøte for å diskutere kraftstriden. Det skal ha vært et rent informasjonsmøte, som ifølge VG varte i underkant av to timer.

Energiminister Aasland er en av dem som har lagt seg på en hard linje i saken om de tre EU-direktivene. Han forteller at det er uaktuelt å utsette direktivene til etter valget.

Har truet med å gå ut av regjeringen

Senterpartiets leder Trygve Slagsvold Vedum møter pressen klokken 14.15 på partikontoret mandag ettermiddag, etter at sentralstyret har vært samlet. Partiets sentralstyre møtes klokken 10, opplyste Senterpartiet til NTB mandag morgen.

Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum holder pressetreff mandag ettermiddag etter at sentralstyret i partiet har vært samlet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum holder pressetreff mandag ettermiddag etter at sentralstyret i partiet har vært samlet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Arbeiderpartiet og Senterpartiet har den siste uken kranglet om en ny energipakke fra EU, den såkalte Ren energi-pakken. Ap vil innføre deler av den, men får nei fra Sp, som har truet med å gå ut av regjeringen hvis pakken innføres.

Pakken består av åtte rettsakter. Forslaget som er lagt fram torsdag inneholder tre direktiv fra 2018: Fornybardirektivet, bygningsdirektivet, og energieffektiviseringsdirektivet. Det mest kontroversielle direktivet i pakken, som gir EUs energibyrå Acer en større rolle og mer myndighet, ble ikke fremmet for regjeringen torsdag.