Norge

MDG vil innføre «krigsprofittskatt» på oljenæringen

MDG foreslår en ny skatt på det de kaller «krigsprofitt» fra oljenæringen, som de mener vil gi staten 170 milliarder kroner ekstra.

Stortingsrepresentant Frøya Skjold Sjursæther (MDG) vil skattlegge oljeselskapene mer for det de tjener ekstra som følge av krigen i Ukraina og uroen i Midtøsten.
Publisert Sist oppdatert

– Oljenæringen profitterer stort på krig og fordervelse i verden nå, sier MDGs energi- og miljøpolitiske talsperson Frøya Skjold Sjursæther til VG.

Skatten skal tre i kraft når oljeselskapenes overskudd overstiger 20 prosent av normalen, og MDG foreslår en marginalskatt på 95 prosent på det ekstraordinære overskuddet.

Sjursæther viser til at EU innførte en lignende «solidarity contribution» etter Russlands fullskalainvasjon av Ukraina i 2022.

Torbjørn Giæver Eriksen, direktør for næringspolitikk i Offshore Norge, avviser forslaget.

– Ni av ti kroner av inntektene fra sokkelen går allerede til staten. Dette er et markeringsforslag fra MDG som vi er trygge på at Arbeiderpartiet og Senterpartiet vil avvise, sier han.

Frps skattepolitiske talsperson Martin Jonsterhaug kaller forslaget respektløst.

– Det er respektløst av Sjursæther å kalle norske oljearbeidere for krigsprofitører, sier han.