Verden

MC-kjørende sultan kronet som Malaysias konge

Den 65 år gamle milliardæren, sultanen og motorsykkelentusiasten Ibrahim Iskandar er kronet som konge av Malaysia.

Sultan Ibrahim Iskandar av Johor (i midten) ble lørdag kronet som Malaysias 17. konge, med tittelen Yang di-Pertuan Agong. Her sitter han sammen med dronning Raja Zarith Sofiah (t.h.). Foto: AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Sultan Ibrahim ble tatt i ed som konge – med den malaysiske tittelen Yang di-Pertuan Agong – allerede i januar, men lørdag var det duket for en overdådig seremoni i nasjonalpalasset i hovedstaden Kuala Lumpur.

Han er den 17. monarken i det konstitusjonelle kongedømmet, der kongen formelt velges av og blant de ni delstatsoverhodene – noe som gjør Malaysia til et av verdens få valgkongedømmer. I praksis går kongegjerningen på omgang blant de ni sultanfamiliene.

Kongens rolle er i hovedsak symbolsk, men har fått en viktigere rolle de siste årene. Blant annet har kongen måttet gripe inn tre ganger for å utnevne en statsminister etter at regjeringen har gått i oppløsning og da valget i 2018 endte uten et klart flertall i nasjonalforsamlingen.

Ibraim Iskandar og familien hans styrer den sørlige delstaten Johor, som grenser til Singapore. Bloomberg anslår familiens formue til minst 5,7 milliarder dollar – som med dagens kurs tilsvarer nesten 62 milliarder kroner.

Sist en sultan av Johor var Malaysias konge, var da Ibraims far, sultan Iskandar ble landets åttende konge i 1984.

I tillegg til de ni tradisjonelle malay-monarkiene, består det moderne Malaysia av fire delstater og tre territorier som ikke er monarkier og dermed heller ikke er med på å velge kongen.