Verden
Mann skutt og drept av politiet i Ny-Caledonia
En mann ble skutt og drept i et sammenstøt med politiet i Ny-Caledonia. Elleve mennesker har mistet livet i tre måneder med uro i det franske territoriet.
Sammenstøtet mellom politi og demonstranter skjedde da politiet holdt på å rydde en bro i byen Thio på østkysten av hovedøya, som ligger nordøst for Australia, opplyser Yves Dupas i påtalemyndigheten.
Han sier en politimann ble truffet i ansiktet av en stein, og at det ble skutt mot politiet flere ganger. Politiet skjøt tilbake og såret to demonstranter. En av dem døde senere av skadene. Dupas sier hendelsen etterforskes.
I midten av juli ble en annen bevæpnet mann drept under lignende omstendigheter, der politiet sa de ble beskutt mens de ryddet en veisperring utenfor hovedstaden Nouméa.
I midten av mai brøt det ut opptøyer og uroligheter på grunn av en lovendring som ville gi stemmerett til flere innflyttere, noe urfolket kanakene frykter vil gjøre dem til en permanent minoritet. Prosessen har vært satt på vent siden Frankrikes president Emmanuel Macron oppløste den franske nasjonalforsamlingen før valget i juli.
Situasjonen i Ny-Caledonia – som formelt er en del av Frankrike, selv om avstanden til Paris er nesten 17.000 kilometer – ble enda mer anspent da flere uavhengighetsforkjempere ble pågrepet 19. juni. I tre folkeavstemninger mellom 2018 og 2021 har et flertall stemt mot full suverenitet og løsrivelse fra Frankrike.