Mann i 50-årene siktet for krigsforbrytelser – nekter straffskyld

Kripos har siktet en mann i 50-årene for krigsforbrytelser. Fra før var han også siktet for forbrytelser mot menneskeheten. Han ble pågrepet i september 2024.

Publisert Sist oppdatert

Den nye siktelsen omhandler, i tillegg til forbrytelser mot menneskeheten, også krigsforbrytelser. Mannen nekter straffskyld, sier forsvareren.

Kripos opplyser til NTB at mannen er en tysk borger som er bosatt i Norge.

Mannen har sittet i varetekt siden september 2024 på bakgrunn av unndragelsesfare. Han ble pågrepet først for oppfordring til forbrytelse mot menneskeheten.

Konflikt i Kamerun

Mandag 9. februar ble siktede fremstilt for forlengelse av varetekt med nye åtte uker. Kripos mener at siktede har en sentral rolle i en pågående væpnet konflikt i Kamerun.

– Norge har et internasjonalt ansvar for å sørge for at vi ikke er frihavn for personer som begår krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten. Det er første gang en person i Norge blir siktet for oppfordringer til forbrytelser mot menneskeheten og krigsforbrytelser, sier politiadvokat Anette Berger i Kripos.

Den utvidede siktelsen, der krigsforbrytelser nå er inkludert, inneholder drapsforsøk og frihetsberøvelse.

– Dette er en svært alvorlig siktelse. Kripos mener at siktede har begått grov kriminalitet som har rammet sivilbefolkningen i Kamerun, sier Berger.

Nekter straffskyld

Mannen nekter straffskyld for siktelsene om krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten, sier forsvarer Mortens Engesbak til NTB.

– Vår klient er en politisk leder for en minoritet i Kamerun som søker frihet og selvstendighet. Det er godt dokumentert at denne minoriteten utsettes for alvorlig undertrykkelse og brutale overgrep fra myndighetene, sier Engesbak.

Han sier at det er «viktig og riktig» at påtalemyndigheten nå definerer situasjonen i Kamerun som en væpnet konflikt.

– Han har vært på flukt siden 1998 og har søkt beskyttelse i Norge siden 2008 – lenge før de forholdene han nå er siktet for. Han tar på det sterkeste avstand fra enhver antydning om at han benytter Norge som en «frihavn» for krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten.