Norge
Mann dømt til tvungent psykisk helsevern for apotek-drapet i Arendal
En 64 år gammel mann er dømt til tvungent psykisk helsevern etter at han knivstakk og drepte 35 år gamle Miriam Ayres Cea utenfor et apotek i Arendal i fjor.

De to rettsoppnevnt sakkyndige sa under rettssaken i Agder tingrett at det ikke er noen tvil om at mannen har en alvorlig psykoselidelse som stammer fra langvarig rusmisbruk.
Tingretten er enig med de sakkyndige i at mannen var utilregnelig under drapet, og har dømt ham til tvungent psykisk helsevern
Det var Agderposten som omtalte dommen først.
Dommen er i tråd med det aktor ba om da saken gikk i tingretten i slutten av mars og begynnelsen av april.
Fant mannens DNA på kniven
Det var rett etter klokka 9 2. april i fjor at den 35 år gamle svenske statsborgeren Miriam Daniela Ayres Cea ble funnet med knivskader ved Boots apotek i Arendal sentrum hvor hun jobbet. Hun fikk livreddende førstehjelp, men døde av skadene på stedet. Hun var et tilfeldig offer og kjente ikke mannen.
Kniven som ble brukt, ble funnet i en søppelkasse rett ved apoteket. På den fant politiet også mannens DNA. Drapet ble også fanget opp av et overvåkingskamera.
Mannen ble pågrepet to dager etter drapet og ble en periode underlagt tvungen psykiatrisk observasjon fordi han ble vurdert som psykotisk.
– Særdeles graverende drap
Tingretten er helt enig med aktor om at mannen må dømmes til tvungent psykisk helsevern.
– Retten viser i denne forbindelse til at tiltalte har begått et særdeles graverende drap ved bruk av kniv, hvor han helt uten foranledning stikker en tilfeldig person i halsen med en kniv med stor kraft, skriver tingretten i dommen.
De viser også til at mannen kun noen få måneder før drapet truet to unge gutter med kniv «… hvor det etter rettens oppfatning kun beror på tilfeldigheter at ingen av guttene ble knivstukket og alvorlig skadet eller drept».
Han er også tidligere dømt for trusler og bæring av kniv.
Nektet straffskyld
64-åringen nektet straffskyld for drapet da rettssaken mot ham startet. Han har verken villet forklare seg for politiet etter at han ble pågrepet eller i tingretten.
– Jeg må snakke med klienten først, men vi får vurdere nøye og vurdere ankemuligheter, svarer mannens forsvarer, Anis Kanbar, til Agderposten.
Mannen er også dømt til å betale 250.000 kroner i oppreisningserstatning til hver av de tre etterlatte.