Mann dømt til tre års fengsel for deling av seksualiserte bilder av kvinner

En mann i 20-årene er dømt til over tre års fengsel for å ha solgt seksualiserte bilder av kvinner. Han må også betale nær 6 millioner kroner i erstatning.

Publisert

Mannen har erkjent straffskyld for å ha opprettet kanalen «Guttas drøm» og solgt bildene via Discord-plattformen.

Nå har Buskerud tingrett dømt mannen for deling av krenkende og seksualiserte bilder – også av mindreårige – utpressing og brudd på legemiddelloven ved bruk av dopingmidler, skriver VG.

Filene var sortert i mapper etter alder og bosted, og kvinnenes ansikt var synlige. Kvinnene hadde ikke samtykket til deling av materialet. Flere av kvinnene var under 18 år.

– Han vil ta betenkningstid, og vi vil gjennomgå dommen grundig. Vi har merket oss at retten har idømt lavere straff enn aktors påstand, sier forsvarer Laura Emilia Niemi.

– Det er ingen sak av lignende karakter som har samme omfang i bildedeling på antall identifiserte fornærmede, men også når det gjelder gjerningspersonen sin inntjening og lengde det har pågått, sier politiadvokat Hildegunn Teigen.

Mannen er også dømt til å betale nesten 6 millioner kroner i erstatning til nesten 100 kvinner, og 400.000 kroner til statskassen.