Malingprodusenten Jotun har stengt fabrikker i Midtøsten

Jotun har stengt sine fabrikker i Dubai i De forente arabiske emirater, Bahrain og flere andre land. Det berører rundt 1.800 lokalt ansatte og ti nordmenn.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Ansatte blir bedt om å holde seg hjemme, ifølge NRK.

– Vi har i utgangspunktet sagt at alle skal holde seg hjemme, der det er trygt. Så langt det lar seg gjøre i den situasjonen de er i. Virksomheten er suspendert, sier kommunikasjonsansvarlig Øyvind Willumsen Hauga i Jotun.

Ti norske ansatte hos Jotun jobber i området, de fleste på hovedkontoret i Dubai. Luftrommet er stengt.

Evie Gaasholt, som er regional marketingdirektør i Jotun i Midtøsten, forteller at de så røyk og hørte godt at det slo ned i helgen, og hun var vitne til flere eksplosjoner. Selv har hun bolig i nærheten av området Palmen i Dubai.

Bedriften frykter at vrakrester fra missiler skal skade ansatte og fabrikken, og alle ansatte er blitt bedt om å holde seg hjemme.

Per 1. mars har i overkant av 2000 norske borgere registrert at de oppholder seg i et av disse landene; Iran, Israel, Palestina, Libanon, Jordan, De forente arabiske emirater, Saudi-Arabia, Bahrain, Kuwait, Qatar, Oman, Syria og Irak. Det er frivillig å registrere seg, så ifølge UD er antallet antakelig langt høyere.