Norge

Malin Pettersen ga opp å leve av musikk: – Jeg orker ikke lenger tenke at jeg har gjort noe feil

Malin Pettersen pleide å være litt redd for at hun ikke ga alt – og lurte på om hun kunne gjort mer for å få det store gjennombruddet.

Publisert

– Det er alltid noe mer man kan gjøre. Det er en nesten ustoppelig arbeidsmengde. Jeg tror mange artister sliter med litt dårlig samvittighet overfor eget virke, sier den prisbelønte americanaartisten.

Til slutt innså Malin Pettersen at dagens modell ikke gjør det realistisk å kunne leve utelukkende av musikk. At det ellers bare bidro til en følelse av mislykkethet, og at hun gjorde noe feil.

– Jeg tror mange publikummere kan tro at «dersom du ikke tjener penger på det, er det din egen skyld». Men i mitt hode har systemet som har vokst fram i kjølvannet av strømmetjenestene, det meste av skylden. Det er blitt nærmest umulig for oss litt mindre artister å overleve i, sier hun til NTB:

– Jeg kunne kanskje vært med på dette premisset dersom vi tjente penger på det når folk lyttet. Men du må opp i veldig mange streams før det blir noe levedyktig.

Tøffere i dag

Malin Pettersen har vært i bransjen i 21 år – fra hun i 2005 var med i «Idol» og samtidig spilte med bassistfaren. Deretter ble hun med i bandet Lucky Lips, som har gitt ut tre album, og fra 2018 som soloartist med til nå seks plater. Det har resultert i to Spellemannpriser, den siste nå i mars.

– Alt var ikke bedre før, det finnes mange muligheter nå som ikke fantes før. Men vi har jobbet oss bort fra et sted hvor lytterne var vant til at musikk kostet penger, og at det dermed ble foretatt et likeverdig bytte: Din nye favorittlåt mot en levedyktig sum, oppsummerer hun:

Nå mener hun at på grunn av modellene til de store og rike aktørene i bransjen, kan ikke små og mellomstore artister lenger regne med inntekter fra lytterne sine når de avgjør om prosjektet deres er levedyktig.

– Du kan ha ganske mange tusen månedlige lyttere på strømmetjenestene uten at det genererer mer enn en halv månedslønn på et helt år. Og da står mange i en skvis – vi har lyttere som hører på og bruker musikken vår, men vi har ikke penger til å turnere og spille inn mer musikk.

Viktig erkjennelse

Likevel gikk Malin Pettersen inn i 2026 med skuldre som aldri har vært så senket, røper hun.

Ikke bare fordi hun vant sin andre Spellemann i countryklassen i mars for albumet «Wildflower», akkurat har gitt ut ny musikk – EP-en «Just When I Thought I Didn’t Know What to Say», og skal i gang med en ny bluegrassduo sammen med Stian Jørgen Sveen.

– Det jeg har innsett, er at det aller viktigste – hele grunnen til at jeg startet med dette – er at jeg elsker å lage musikk. Jeg elsker å skrive den, elsker å gå i studio med bandet mitt, elsker å dra på tur. Det kan jeg gjøre, selv om jeg kanskje aldri kan leve av det, sier hun og retter på seg selv:

– Jo, om jeg hadde vært villig til å forsake min hverdag, mine relasjoner, min psykiske helse og huslån som skal betales, og gå kun inn for musikk. Men jeg har allerede forsaket så mye av dette i så mange år, og kunsten blir ikke bedre av det.

– God kunst

Derfor bestemte hun seg for å ha det gøy og fortsette å lage akkurat den musikken hun vil, og tjene pengene sine på en annen måte. Hun ler og legger til:

– Jeg ville ha full kunstnerisk frihet, så på den måten har jeg «made it»! Men altså ikke økonomisk. Jeg har møtt mange som har det på denne måten – og som har tatt samme valg. På et eller annet tidspunkt ble det åpenbart, sier hun:

– Jeg skal lage god kunst – og det skal være mitt fokus. Jeg orker ikke lenger tenke at «jeg har gjort noe feil» når jeg ikke har tjent nok penger, når det ikke har kommet anmeldelser, når det ikke kom nok folk. Man føler på at man skuffer andre, og det blir det ikke nødvendigvis god kunst av.

Startet fellesskap

Malin Pettersen ønsker også å jobbe på den måten hun «ønsker musikkbransjen var». Det innebærer at målet hele tiden er at de som jobber med henne, skal få ordentlig betalt, at det skal være bærekraftig også for musikerne.

– Så får man prøve så godt man kan å bidra til den endringen man ønsker å se, sier Pettersen, som akkurat har vært med på å starte et musikkfellesskap kalt Stifinnerkollektivet.

– Det er artister som gir hverandre råd og møtes. Vi tilbyr praktisk bistand og veiledningstimer samtidig som vi vil bidra til kompetanseheving og en følelse av at vi eier vårt eget yrke, sier Malin Pettersen – som selv stevner mot en fin festivalsommer med konserter i både Norge og Sverige.

– Americana er stort i begge land. Nå føler jeg at det har etablert seg som mer enn «en bølge».