Norge

Machado: Nødvendig å donere fredsprisen til Trump

Venezuelanske Maria Corina Machado, som ble tildelt Nobels fredspris i fjor, angrer ikke på at hun donerte gullmedaljen til USAs Donald Trump.

Publisert

– Det var absolutt nødvendig, sier Machado i et intervju med VG mandag.

Fredsprisvinneren er i Oslo i forbindelse med Oslo Freedom Forum.

Opposisjonspolitikeren, som i fjor høst flyktet fra Venezuela, peker på at alle mente det var umulig å felle landets omstridte president Nicolas Maduro.

– Folk sa jeg var gal. Systemet er så korrupt. Men vi klarte det. Det var en ekstraordinær innsats. Den viktigste allierte for Venezuela nå er USA, sier hun.

I januar i år gikk amerikanske soldater inn i Venezuela og tok Maduro til fange. Ekspresidenten og hans kone Cilia Flores sitter fortsatt i varetekt i USA.

Knappe to uker etter bortføringen møtte Machado Trump i Det hvite hus og ga bort fredsprismedaljen.

Imidlertid er det fortsatt Maduros regime som har makten i Venezuela. Etter bortføringen tok hans visepresident Delcy Rodríguez over som president. Trump har innledet et samarbeid med Rodríguez.