Lothepus bygget stavkirke med servering: Nå strømmer turistene til
I juni åpnet TV-profilen Lothepus sin egen stavkirke i Odda. Nå strømmer turistene til i hopetall.
Siste
-
Listhaug gratulerer Søreide med partiledervervet
-
Zelenskyj: Samtlige kraftverk i Ukraina har blitt angrepet av Russland
-
Støre gratulerer Søreide: Ser fram til debatt og samarbeid
-
Norge inngår forsvarsavtale med Tyskland: – Den største Norge har inngått til nå
-
Kraftig snøfokk ventet i fjellet i Sør-Norge og på Sørvestlandet
Ifølge Lothepus er det servert rundt 600 middager i snitt per dag i restauranten i langhuset vegg i vegg med stavkirken siden den åpnet i juni. Det er også kø for å kjøre inn på den tilhørende campingplassen, rapporterer NRK.
Lothepus, som har brukt fire år og 200 millioner kroner på å oppføre stavkirken og anlegget rundt på et gammelt industriområde i Odda, kommenterer besøket slik:
– Jeg vet jo at dette skal betales tilbake, og da er det godt at det kommer gjester.
Stavkirken er omgitt av campingplass med bobilplasser, lekeplass og hytter, og fungerer som konsertarena og resepsjon. Men verken kulturminister Lubna Jaffery eller Riksantikvaren vil ifølge NRK kalle det en ekte stavkirke. Det bekymrer Leif Einar «Lothepus» Lothe fint lite:
– Jeg har bygget en stavkirke. Jeg kan kalle det hva pokker jeg vil.
Julia Celina Aase Svåsand, driftsansvarlig for turistinformasjonen i Ullensvang, håper «det vil bli et landemerke som Trolltunga og Bondhusvatnet» og få flere til å stoppe i Odda. Også ordføreren og kommunen er positiv.