Verden

Løkke og Frederiksen skal forsøke å bli enige

Jokeren i de danske regjeringsforhandlingene, Lars Løkke Rasmussen, blir kraftig kritisert fra blått hold for å være åpen for et eventuelt rødt samarbeid.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Løkke Rasmussen sitter mandag i nye forhandlinger med statsminister Mette Frederiksen fra Socialdemokratiet. Denne gangen handler det om økonomisk politikk, ifølge Løkke.

Det er nå fem uker siden Danmark valgte ny nasjonalforsamling, og fortsatt er det ingen regjering på plass.

På vei inn til møtet i statsministerboligen i Marienborg mandag sa Løkke at det er helt sentralt at en ny regjering fører en økonomisk politikk som sikrer at velstanden i Danmark økes.

– Men har vi fått et gjennombrudd på det ennå? Ikke helt, sa Løkke til TV 2.

Han er heller ikke tilhenger av at Enhedslisten får for stor innflytelse over regjeringen.

– Vi er verken ettergivende oppover eller nedover. Vi skal prøve å bli enige med Mette Frederiksen, sier Løkke, som leder Moderaterne, et sentrumsparti som gikk til valg for å sikre en regjering på tvers av rød og blå blokk.

Hans foretrukne regjering består av Frederiksens parti Socialdemokraterne og to blå partier: Venstre og Liberal Alliance. Frederiksen vil imidlertid helst ha en regjering med flere røde partier som parlamentarisk grunnlag. Ett at de røde partiene som krever å få sitte i regjeringen, er Radikale Venstre – søsterpartiet til Venstre i Norge.

Løkke har tidligere sagt at det vil bli svært vanskelig å samarbeide med Enhedslisten, søsterpartiet til Rødt, men for få dager siden kalte Løkke Enhedslistens ene leder, Pelle Dragsted, for en «flink» mann.

Det fikk flere til å anklage ham for «velgerbedrag». Inger Støjberg kaller det for et «gigantisk svik».