Verden

Libanons president fordømmer Unifil-angrep – over 25 personer pågrepet

Libanons president Joseph Aoun lover å straffe demonstranter som angrep en Unifil-kolonne fredag, og fordømmer angrepet. Mer enn 25 personer er pågrepet.

Libanons president Joseph Aoun, her i forbindelse med et møte med Frankrikes president Emmanuel Macron i Beirut i januar.
Publisert Sist oppdatert

Den avtroppende nestlederen for FNs fredsbevarende styrke i Libanon, generalmajor Chok Bahadur Dhakal fra Nepal, ble skadet i angrepet da demonstranter satte fyr på bilen han satt i på vei til flyplassen i Beirut fredag.

Demonstrantene sperret veien i protest mot at libanesiske myndigheter dagen før hadde nektet et iransk passasjerfly å lande i Beirut.

– Angriperne vil få sin straff, heter det i en melding fra presidentskapet på X lørdag morgen.

– Sikkerhetsstyrker kommer ikke til å tolerere at grupper forsøker å skape uro, heter det videre.

Senere lørdag opplyser innenriksminister Bassam Mawlawi at mer enn 25 personer er pågrepet så langt.

– Dette betyr ikke at de pågrepne gjennomførte angrepet, men etterforskningen vil vise hvem som sto bak, sier han.