Lavrov i samtaler med Tyrkia og Ungarn etter Alaska-møtet
Russlands utenriksminister Sergej Lavrov drøftet Ukraina-krigen med sine kolleger i Tyrkia og Ungarn, etter det russisk-amerikanske møtet i Alaska.
Telefonsamtalen mellom Lavrov og Tyrkias utenriksminister Hakan Fidan fant sted på Tyrkias initiativ, opplyser det russiske utenriksdepartementet i en uttalelse.
– Utenriksministrene utvekslet synspunkter om resultatene av det russisk-amerikanske møtet som ble holdt i Alaska 15. august, heter det i uttalelsen.
Tyrkia har forsøkt å holde diplomatiske kanaler åpne til begge sider under krigen, som Nato-medlem, partner for både Russland og Ukraina, og en potensiell megler.
Også i samtalene med Ungarns utenriksminister Peter Szijjarto ble spørsmål knyttet til Ukraina-krisen etter Alaska-samtalene diskutert.
Ungarn har opprettholdt nære bånd til Russland gjennom krigen, har ofte motsatt seg EU-sanksjoner, fortsatt energisamarbeidet med Russland – og høstet kritikk fra Ukrainas vestlige allierte.
Lørdag, etter møtet mellom Trump og Putin fredag, sa Ungarns statsminister Viktor Orban at «verden er et tryggere sted enn den var i går».
(©NTB)