Lars Monsen med raseriutbrudd mot norsk helsevesen
I 2012 holdt det på å gå galt for eventyreren Lars Monsen. Nå tar han et kraftig oppgjør med ekspert-rådene han fikk .

Refser Støre: – En gedigen skuffelse
– Nå er det 13-14 år siden jeg ble alvorlig syk som følge av flåttbitt. Sykdomsperioden varte cirka 2,5 år. Hadde jeg stolt på ekspertisen i norsk helsevesen ville jeg enten vært død eller en grønnsak med konstante, enorme smerter i dag.
Det skriver friluftsstjernen Lars Monsen (62) i et flammende innlegg på Facebook.
Her langer han ut mot flere personer han mener har sviktet.
– Helseminister Støre, nå statsminister, snakket som han pleier, diplomatisk og full av gode ønsker, men fikk til null og niks. En gedigen skuffelse. Han ga bare mer midler og makt til de som allerede satt i førersetet, skriver Monsen.
– En pinlig skamplett
Ifølge Folkehelseinstituttet (FHI) smittes mellom 2. og 3000 nordmenn årlig, men mørketallene er trolig høye. Det finnes ingen godkjent vaksine mot borreliose i Norge.
Legen som Monsen bærer mest nag til, er en tidligere FHI-overlege.
– Preben Aavitsland, hvis rolle i det norske helsevesenet om noen tiår vil framstå som en pinlig skamplett, latterliggjorde lidelsene mine og de alternative legene som faktisk hjalp meg. Lege Rolf Lungeng, en av de få som virkelig hjalp flere hundre mennesker, inkludert meg, ble fratatt legelisensen. Det er makt, prestisje og trynefaktor som bestemmer, tordner Lars Monsen.
Aavitsland advarer mot falske diagnoser
Dagbladet har vært i kontakt med Aavitsland, som er fungerende områdedirektør i områdeledelsen for smittevern. Han svarer slik på kritikken.
– Det har lenge vært en utfordring at enkelte alternative leger i Norge, og mange i Polen og Tyskland, gir folk den falske diagnosen kronisk borreliose. Deretter selger de dem dyre, langvarige og potensielt farlige behandlinger for plager som har andre årsaker, sier han til avisen.

Han oppfordrer derfor nordmenn til å holde seg til den ordinære norske helsetjenesten, som han mener er verdensledende i diagnostisering og behandling av borreliose og andre flåttbårne sykdommer.
– Vi er blant de dårligste
Selv om den profilerte friluftsmannen er krass i sin omtale av hvordan han selv ble møtt av det offentlige helse-Norge da han ble syk, er han mer nyansert når det gjelder helsetilbudet på generelt grunnlag.
– Det norske helsevesenet er utvilsomt utrolig bra på veldig mange områder, faktisk i verdenstoppen. Når det gjelder borreliose og lyme disease er vi blant de dårligste. Fremdeles. Du skal være sterk for å si i mot og ta egne avgjørelser som går direkte mot erfarne legers tydelige råd. Jeg var det. Men hvor mange er ikke det, spør Monsen, og viser til at mange familier går til grunne som kasteballer i helsevesenet.
Finnes ingen vaksine i Norge
Ifølge FHI er det de vanligste tidlige symptomene er slapphet, feber, hodepine og et karakteristisk ringformet utslett rundt bittstedet. Noen utvikler også leddsmerter, nevrologiske symptomer eller hjerteplager seinere i sykdomsforløpet.
Sykdommen behandles vanligvis med en 2-3 ukers antibiotikakur. Norske helsemyndigheter fraråder langvarig antibiotikabehandling fordi den ikke er dokumentert effektiv og kan medføre bivirkninger.