Verden

Kvinne falt død om i langdistansefly mellom Australia og Qatar: – Sjokkert

Medpassasjerer ble tvunget til å sitte ved siden av den avdøde kvinnen i fire timer.

Hendelsen fant sted om bord på et Qatar Airways-fly som var på vei fra Melbourne til Doha.
Publisert Sist oppdatert

Da Qatar Airways-flyet hadde tilbakelagt ti timers flyvning mellom Melbourne og Doha, fikk en kvinnelig passasjer et illebefinnende. Hun hadde akkurat forlatt flysetet sitt og var på vei til toalettet, da hun plutselig segnet om i midtgangen, og døde momentant.

Sjokkerte medpassasjerer ble vitne til dødsdramaet som utspant seg flere tusen fot over bakkeplan. Kabinpersonalet grep raskt inn, men kunne ikke redde passasjerens liv.

– Hjerteskjærende å se

Da kvinnen ble erklært død, forsøkte flyvertene å finne en egnet plass å oppbevare den døde kvinnen uten sjenanse for de øvrige passasjerene, og av hensyn til den avdøde.

– Dessverre kunne ikke kvinnen reddes, noe som var ganske hjerteskjærende å se. De prøvde å trille henne opp mot business class, men hun var en ganske stor kvinne, og de klarte ikke å få henne gjennom midtgangen, forteller en passasjer til til australske medier, skriver Sky News.

Se video: SAS-fly i kraftig turbulensen: – Absolutt noe av det verste

Satt ved siden av liket i fire timer

Deretter ble det tatt en beslutning om å plassere liket i et ledig sete på rad fire. De som allerede satt på rad fire, et australsk ektepar, ble forespurt om de kunne gi plass til den døde kvinnen.

– De sa: «Kan du flytte?», og jeg sa bare «Ja, ikke noe problem». Så plasserte de damen i stolen jeg satt i, forteller passasjeren.

De neste fire timene før landing i Doha Hamad Internasjonale Flyplass i Qatar, måtte ekteparet sitte side om side med den livløse kvinnen.

– En traumatisk opplevelse

CNN har vært i kontakt med en annen passasjer som forteller om en krevende flyreise.

– Jeg ble virkelig sjokkert. Det var en traumatisk opplevelse. Vi har full forståelse for at vi ikke kan holde flyselskapet ansvarlig for den stakkars kvinnens død, men det må være en rutine for å ta vare på de øvrige passasjerene som er om bord, sier passasjeren.

Se video: Her krasjlander flyet

– Jeg kan ikke tro at de ba oss bli

Da flyet omsider landet etter 14 timers flyvning, ble alle passasjerene om bord i flyet bedt om å bli værende i flyet til ambulansearbeidere og politifolk ankom for å fjerne den avdøde kvinnen, skriver BBC.

– Jeg kan ikke tro at de ba oss bli, forteller en passasjer, som ble vitne til at ambulansepersonell fjernet teppet før de bar ut den døde kvinnen.

Flyselskap beklager

Qatar Airways beklager overfor ekteparet og de øvrige passasjerene om bord.

– Først og fremst går våre tanker til familien til passasjeren som dessverre døde om bord på flyet vårt. Vi beklager eventuelle ulemper eller nød denne hendelsen kan ha forårsaket, og er i ferd med å kontakte passasjerer i tråd med våre retningslinjer og prosedyrer, heter det i en uttalelse fra flyselskapet gjengitt av NBC News.