Kvinne (82) døde av vestnil-virus i Italia

En 82 år gammel kvinne er død etter å ha blitt smittet av vestnil-virus i Italia. Ytterligere seks smittetilfeller er bekreftet.

Publisert

Kvinnen som døde, bodde i Nerola nord for Roma. Hun ble lagt inn på sykehus med feber i forrige uke.

Også to pasienter på 63 og 72 er innlagt, og tilstanden deres beskrives som kritisk.

Myndighetene har satt ned en innsatsgruppe som skal håndtere utbruddet av den myggbårne smitten. De alvorligste tilfellene av vestnil-virus, inkludert sykdom med dødelig utfall, oppstår vanligvis hos eldre pasienter med underliggende sykdommer.

Antall urapporterte smittetilfeller er ofte høyt, ettersom rundt 80 prosent av de smittede er uten symptomer.

Det antas at viruset har nådd Europa via trekkfugler. Mygg som fanger opp smitten hos fugler, kan overføre den videre til mennesker og andre pattedyr.

(©NTB)