Norge

Kun 3 prosent av ledere i norske bedrifter ønsker at Støre skal fortsette

I en spørreundersøkelse som er utført på vegne av SMB Norge svarer sju av ti at de ønsker Erna Solberg eller Sylvi Listhaug som ny statsminister.

Statsminister Jonas Gahr Støre fra Arbeiderpartiet får kun 3 prosent støtte i spørreundersøkelsen.
Publisert Sist oppdatert

Kun 3 prosent svarer at de ønsker at Jonas Gahr Støre skal fortsette, opplyser SMB Norge, interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter, i en pressemelding.

Svarene kommer i en spørreundersøkelse Respons Analyse har gjennomført der de har intervjuet 400 personer, de fleste daglig ledere, i bedrifter med over 20 millioner i omsetning.

Nesten halvparten, 48 prosent, svarer at de ønsker Høyre-leder Erna Solberg som ny statsminister. Den nest største andelen, 24 prosent, er i kategorien «ikke sikker». Deretter kommer Frp-leder Sylvi Listhaug med 21 prosent.

Det vil si at 69 prosent av de spurte i undersøkelsen ønsker enten Solberg eller Listhaug som ny statsminister etter valget til høsten.

Statsminister Jonas Gahr Støre fra Arbeiderpartiet får kun 3 prosent støtte i spørreundersøkelsen, og ingen svarer Sp-leder og finansminister Trygve Slagsvold Vedum.

– Det er tydelig at næringslivet ønsker en annen politikk og en ny regjering etter det kommende stortingsvalget. Dagens regjering har valgt å øke skattene og gjøre hverdagen vanskeligere for næringslivet, og det gir ikke tillit, sier administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman.

Feilmarginen i undersøkelsen er 3 til 5 prosentpoeng.