Norge
Kronprinsessen møtte unge på sitt første solo-oppdrag
Kronprinsesse Ingrid Alexandra hadde onsdag sitt første oppdrag alene som kronprinsesse. Der tok hun imot flere elev- og studentorganisasjoner på Slottet.
Audiensen onsdag var i anledning Operasjon Dagsverk (eller OD-dagen) på torsdag. Den ble avholdt på kronprinsessens nye kontor Arkadeværelset på Slottet.
Hun møtte lederen av Operasjon Dagsverk, Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH), Norsk Folkehjelp Solidaritetsungdom og den sørafrikanske studentorganisasjonen Equal Education.
Under OD-dagen jobber elever over hele Norge én dag for å samle inn penger til et utdanningsprosjekt for ungdom i andre deler av verden.
– Det var veldig stas å få møte kronprinsessen på Slottet. Hun var veldig interessert i å lære mer om utdanningssituasjonen i Sør-Afrika og var særlig opptatt av at det er ungdom selv som står i front for arbeidet, sier leder Kristin Mansaray i Operasjon Dagsverk i en pressemelding.
Det er nemlig ungdoms arbeid for trygge og mer rettferdige skoler i Sør-Afrika som får inntektene fra årets OD-dag på torsdag.
Tidligere har Ingrid Alexandra vært på offisielle solo-oppdrag, men aldri som kronprinsesse. Prinsesse Ingrid Alexandras første oppdrag alene var lik denne en audiens med en ungdomsorganisasjon. Audiensen var i 2025 med Barnas Klimapanel.