Norge

Kronprinsessen møtte stjerneforfatter i Lillehammer

Kronprinsesse Mette-Marit hadde en samtale med den japanske stjerneforfatteren Haruki Murakami på scenen under Norsk Litteraturfestival på Lillehammer.

Kronprinsesse Mette-Marit møtte den japanske forfatteren Haruki Murakami i Maihaugsalen under Norsk Litteraturfestival i Lillehammer.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg har vært en leser av dine verk siden jeg var veldig ung, de har fulgt meg store deler av mitt liv, sa kronprinsessen til Murakami på scenen ifølge VG , hvorpå Murakami svarte at det gjorde ham nervøs.

– Men det gjør meg også veldig glad. Da jeg var i 20-årene, kunne jeg ikke drømme om at jeg skulle bli forfatter. Nå tenker jeg på det som et mirakel at jeg er forfatter, sa Murakami.

– Jeg ser også på mitt liv som et mirakel, svarte kronprinsessen til latter fra salen.

Murakami omtales som en av verdens mest kjente og populære forfattere. Han har vært forfatter i mer enn 50 år og er oversatt til over 50 språk. Flere ganger har han blitt nevnt som kandidat til Nobelprisen i litteratur.

Han er kjent for romaner som «Norwegian Wood», «Kafka på stranden» og selvbiografien «Hva jeg snakker om når jeg snakker om løping».