Kronprinsessen hadde kontakt med Epstein i 2014 – Slottet innrømmer feil
Slottet opplyser at kronprinsesse Mette-Marit og Jeffrey Epstein hadde kontakten i 2014 – og vedgår at informasjonen de tidligere har gitt, ikke stemte.
Siste
-
Venezuela kunngjør amnesti for politiske fanger
-
USA selger våpen til Israel for 6,5 milliarder dollar
-
Senatet godkjenner budsjett med kort forlengelse av sikkerhetsdepartementets budsjett
-
Politiaksjon i Grimstad – patrulje hørte noe som kan ha vært skudd
-
Kronprinsessen hadde kontakt med Epstein i 2014 – Slottet innrømmer feil
Det kommer fram i en epost fra Slottet til NTB natt til lørdag. Tidligere har kronprinsessen opplyst at kontakten med Epstein varte til 2013.
I eposten bringer Slottet også en uttalelse fra kronprinsesse Mette-Marit om saken.
– Jeffrey Epstein står selv ansvarlig for sine handlinger. Jeg må ta ansvar for at jeg ikke sjekket Epsteins bakgrunn bedre, og at jeg ikke raskt nok forsto hva slags menneske han var, sier kronprinsessen.
– Det beklager jeg på det sterkeste, og dette er et ansvar jeg må ta. Jeg utviste dårlig dømmekraft og angrer på at jeg overhodet hadde kontakt med Epstein. Det er rett og slett flaut. Jeg ønsker å uttrykke min dype sympati og solidaritet med ofrene for overgrepene som Jeffrey Epstein begikk, sier hun videre.
Kommentaren er gitt etter at det fredag ble kjent at kronprinsesse Mette-Marit er nevnt flere hundre ganger i de nye dokumentene som er sluppet i forbindelse med Epstein-etterforskningen.
Dokumentene viser epost-kontakt mellom kronprinsessen og den nå avdøde forretningsmannen og dømte overgriperen Jeffrey Epstein. Epostene handler blant annet om planer om møter i perioden mellom 2011 og 2013.
Det var VG som meldte om dette først.
Slottet: Husket tidspunkt feil
I eposten fra Slottet understreker kommunikasjonssjef Guri Varpe at kronprinsessen siden 2019 har vært åpen om at hun har vært en bekjent av Jeffrey Epstein, og at de møttes ved noen få anledninger i perioden 2011–2013 etter å ha blitt introdusert av felles bekjente i utlandet.
– Som vi også formidlet i 2019, valgte kronprinsessen å avslutte kontakten med Epstein, blant annet fordi hun opplevde at Epstein prøvde å bruke forbindelsen han hadde hatt med kronprinsessen overfor andre personer. Den siste skriftlige kontakten skjedde i 2014. Beklageligvis husket vi det nøyaktige tidspunktet for dette litt feil i forrige runde, skriver Varpe.
Møttes hos Epstein
Møtene med Epstein skjedde i sosiale sammenhenger, de fleste i USA, ifølge Slottet. Ett av møtene var hos Epstein. I tillegg traff kronprinsessen Epstein kort en gang han var i Oslo.
– Ved alle møtene var det flere personer til stede. Da kronprinsparet ferierte på St. Barts, møtte de Epstein på gaten. Da hilste kronprins Haakon på Epstein for første og eneste gang, skriver kommunikasjonssjefen.
Hun opplyser at møtet hos Epstein skjedde i forbindelse med at kronprinsessen lånte huset hans i Palm Beach gjennom en felles venn. Kronprinsessen oppholdt seg der med en venninne i fire dager.
– Ikke på øya
– Kronprinsessen har aldri vært på Epsteins private øy, skriver Varpe
I perioden kronprinsessen hadde kontakt med Epstein, var hun ikke kjent med omfanget og karakteren av de kriminelle forholdene han hadde innrømmet og sonet for, opplyser Varpe.
– Kronprinsessen var selvsagt heller ikke kjent med forbrytelsene som senere er blitt avdekket, skriver hun.