Verden

Kristian fikk feilmelding – så gikk det lynraskt

Overtent på få minutter.

DRAMATISK: Her står bilen helt utbrent. Brannen utviklet seg svært fort – og selv om brannvesenet var raskt på stedet, var det ikke mulig å redde bilen.
Publisert Sist oppdatert

(Artikkelen er først publisert av Broom): Kristian Ulltveit-Moe (20) fra Ytre Enebakk sitter i bilen sin, en Fisker Ocean, på vei til hurtigladestasjonen – da en feilmelding dukker opp på skjermen foran ham.

Den forteller at det er overbelastning av strømuttaket i bagasjerommet, det begynner å lukte svidd – og det kommer røyk inn i kupeen.

20-åringen stopper bilen med en gang – og kommer seg ut.

– I det jeg åpner døren begynner det å brenne skikkelig. På få minutter er den overtent. Jeg føler meg hjelpeløs, forteller han til Broom.

Billigsalg

Historien starter noen måneder tidligere. I mai er Ulltveit-Moe på jakt etter ny bil. Han har prøvekjørt Lotus Eletre, tittet på HiPhi Z, vurderte Porsche Taycan Cross og BMW iX.

Men valget faller til slutt på en helt annen kandidat. Nemlig den amerikanske elbilen Fisker Ocean. Dette er en elektrisk SUV med opptil 707 kilometers rekkevidde.

Akkurat da Ullveit-Moe er på biljakt, får Ocean 200.000 kroners avslag – fordi framtiden til bilmerket henger i en tynn tråd.

Gikk konkurs: Se hva bilene koster nå

– Grunnen til at jeg endte opp med denne bilen var rekkevidden og prisen. 707 kilometers rekkevidde er virkelig bra! At det var firehjulstrekk, tilhengerfeste, soltak, rått utseende og morsomme funksjoner trakk heller ikke ned, fortsetter han.

I starten er eierskapet en fryd. Bilen fungerer ypperlig – og den blir kjørt mye.

Fra slutten av mai til starten av november rekker el-SUVen å tilbakelegge 40.000 kilometer.

Fisker Ocean: Lovet så mye - men dette er ikke bra nok

Europa-turné

FULL FYR: Her står bilen i full fyr. Hverken Ulltveit-Moe eller brannvesenet hadde sjans til å slukke flammene før bilen var helt utbrent Foto: broom
FULL FYR: Her står bilen i full fyr. Hverken Ulltveit-Moe eller brannvesenet hadde sjans til å slukke flammene før bilen var helt utbrent

Han kjører blant annet Oslo - Larvik - Hirtshals - Budapest - München - Stuttgart - Paris - Brussel - Amsterdam - Hirtshals - Larvik - Oslo – på fem dager.

– Jeg klarte på det meste 420 kilometer på én lading, med snittfart på 110 km/t.

I sommer pendlet han Ytre Enebakk – Trondheim (cirka 520 kilometer), uten problemer og kom til Trondheim med rett under 10 prosent kapasitet igjen på batteriet.

Rekkevidden offisiell: Går over 700 kilometer

Røyk

I løpet av sommeren går den amerikanske bilprodusenten konkurs – men bilen til Ullveit-Moe fungerer heldigvis utmerket. Fortsatt.

Men i starten av november skal han på langtur, igjen. Og da vil ikke bilen ta imot strøm via vanlig 230 V / 16 A-ladekabel hjemme.

– Jeg forsøker å koble til flere ganger, uten hell. Dermed ender jeg opp med å kjøre i retning av en hurtiglader, som er 15 minutter unna. Men etter kun sju-åtte minutter kommer feilmeldingen. Jeg skjønner fort at noe er alvorlig galt, stopper bilen midt i veien og kommer meg raskt ut.

Her var vi på premieren til Fisker Ocean i Los Angeles

FORSIKRING: Heldigvis var det forsikring som dekket skadene. Foto: broom
FORSIKRING: Heldigvis var det forsikring som dekket skadene.

Brannen tar skikkelig tak i det førerdøra åpnes – og på få minutter er bilen overtent.

20-åringen må maktesløs stå og se på at bilen går opp i røyk.

– Jeg hadde ingenting å slukke med. Nødetater ankommer etter bare 10 minutter, men bilen står ikke til å redde. Under slukking kommer det flere eksplosjoner fra bilen – og brannmannskapene får glødende rester på seg.

Men til slutt er brannen slukket – og restene av bilen kan lastes opp på bergingsbilen.

Nesten ny: Kunne hverken åpne eller starte bilen

Konkurs

Fisker gikk konkurs i sommer. Det gjør at verditapet på en Fisker Ocean har vært brutalt. De regnes i praksis som nesten uselgelige på bruktmarkedet.

Forsikringsselskapet dekket heldigvis skadene.

– Når det tross alt gikk bra og ingen ble skadet – var det nesten like greit at det gikk som det gikk med den bilen?

RESTER: Foran er det fortsatt mulig å se den blå lakken. Foto: broom
RESTER: Foran er det fortsatt mulig å se den blå lakken.

– Nja. Jeg skulle gjerne vært foruten hendelsen – og hadde ingen grunn til å ikke kjøre nye 40.000 kilometer det neste halve året. Jeg hadde planlagt skikkelig Nord-Norge tur i vinter – tenkte meg til Afrika med den i sommer. Men det blir nok mange kule turer fremover, bare dessverre ikke i Fisker Ocean.

– FOA (Fisker Owners Association) er i full gang med å hjelpe eksisterende eiere med bilene og jeg har troen på at de klarer å holde liv i bilene i mange år fremover.

– Hva blir neste bil, nå da?

– Etter skjennepreken fra min far om å gå for et mer «sikkert» og et mer veletablert merke, blir nok valget på et av de større. Til min bruk er elbil fortsatt billigst i drift. Men om det hadde vært like billig med diesel hadde valget vært enkelt. Da hadde det blitt et ordentlig dieselflak. Jeg har ikke erstattet den ennå, men heller mot nye Tesla Model 3. Bare synd det er vanskelig å få kontakt med tanke på servicer og slikt. Det er det som trekker ned. Så vi får se ...

Knuser Tesla på rekkevidde og prises gunstig