Verden
Kristersson talte til nasjonen: – Hele Sverige er i sorg
Statsminister Ulf Kristersson hadde en beskjed til de etterlatte etter masseskytingen i Örebro: – Dere er ikke alene. Hele Sverige bærer sorgen sammen med dere.
Tirsdag i forrige uke ble ti mennesker skutt og drept på Campus Risbergska i Örebro, en voksenopplæringsskole der mange av elevene har innvandrerbakgrunn.
Søndag kveld talte statsminister Ulf Kristersson til nasjonen. Han omtalte skytingen som en mørk dag i Sveriges historie og som «den verste masseskytingen i vårt land».
– Dere er ikke alene. Vi står her ved deres side. Hele Sverige bærer sorgen sammen med dere, sa han til berørte og etterlatte etter tragedien.
– Jeg ønsker inderlig at dere skal kjenne på trøst.
– Bare ett Sverige
Motivet til gjerningspersonen er fortsatt et ubesvart spørsmål. Kristersson ba det svenske folk om å la være å spekulere, men uttrykte forståelse for at de berørte vil ha svar og at det er mye frustrasjon og sinne.
– Alt dette må vi forstå, respektere og møte som samfunn og som medmennesker, sa statsministeren.
Kristersson manet det svenske folket til å bidra til fellesskapet og stå sammen.
– Når det gjelder er det bare ett Sverige. Ikke oss og dem. Ikke ung eller gammel. Ikke født her eller i utlandet. Ikke land eller by. Ikke høyre eller venstre, sa han.
– Sterkere enn vold og hat
Videre fortalte statsministeren om øyevitnet Marwa, som uttalte seg til TV4 Nyheterna etter masseskytingen. Sammen med en venninne brukte hun et skjerf for å stanse blødningene til en mann som ble skutt i skulderen. Hun var tilsmurt av blod da hun omsider kom seg ut fra skolen.
– Hun er en av de mange som denne uken har vist at kjærlighet og omsorg er så mye sterkere enn hat og vold. Hun sa: «Jeg prøvde å huske alt jeg studerte som sykepleier, men det var ikke som treningen, det var enda vanskeligere», fortalte statsministeren.
Kristersson snakket også om de som mistet livet i masseskytingen. Han hyllet dem som mennesker som ville gjøre noe bra og hjelpe samfunnet.
– De kom fra ulike plasser i verden og hadde ulike drømmer. De var på skolen for å legge grunnlaget for framtiden som nå har blitt tatt fra dem.