Kristersson: Sverige ønsker å bidra til sikkerhetsgarantier for Ukraina

Sverige ønsker å bidra til sikkerhetsgarantier for Ukraina som del av en koalisjon av flere land, sier Sveriges statsminister Ulf Kristersson.

Sverige kan bidra med luftovervåking og potensielt maritime ressurser, bekrefter Sveriges statsminister Ulf Kristersson..
Publisert Sist oppdatert

Sverige kan bidra med luftovervåking og potensielt maritime ressurser, avhengig av de overordnede behovene og under forutsetning av at det er trygt å gjøre det, sier Kristersson i et intervju med Sveriges Radio.

Å få sikkerhetsgarantier fra vestlige land, spesielt fra USA, er ett av Ukrainas viktigste krav for å inngå en avtale med Russland. Spørsmålet ble diskutert på mandagens møte i Det hvite hus, der Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj og en rekke europeiske ledere deltok.