Norge

Kongsberggruppen og Forsvarsmateriell signerte milliardavtale om nytt våpen

Kongsberggruppen skal utvikle et nytt missilsystem i samarbeid med Forsvarsmateriell og Tyskland. Fredag ble milliardkontrakten signert.

Kongsberggruppen skal utvikle et nytt missilsystem i samarbeid med Forsvarsmateriell og Tyskland. Foto: Heiko Junge / NTB
Publisert Sist oppdatert

Kontrakten gjelder det nye tysk-norske missilsystemet Supersonic Strike Missile (3SM). Våpenet skal etter planen være klart for bruk på marinefartøy fra 2035, ifølge en pressemelding fra Forsvarsmateriell.

– Missilprosjektet 3SM viser hvordan samarbeid på tvers av landegrenser og industri bidrar til å styrke forsvarsevnen i Norge, Tyskland og allierte land, sier administrerende direktør Eirik Lie i Kongsberg Defence and Aerospace.

Den norske andelen av prosjektets første fase kommer på 1,075 milliarder kroner.

– Norge har en lang historie med å utvikle avanserte missilsystemer, og det er viktig at vi opprettholder og videreutvikler den eksisterende kompetansen og posisjonen Norge har innen missilteknologi, sier direktør i Forsvarsmateriell Gro Jære.