Norge
Kongen deltar i markering for norsk-amerikansk utdanningssamarbeid
Kong Harald deltar i en storslått feiring av 100 år med norsk-amerikansk utdanningssamarbeid. Markeringen holdes på Akershus festning 15. mai.
Annonse
– I en tid der de transatlantiske relasjonene utfordres, er det viktigere enn noen gang å styrke studentutvekslingen. Relasjonen til USA handler om mer enn handel og forsvar – det handler om kunnskap, forståelse og felles verdier, sier generalsekretær Hanne K. Aaberg i Norge-Amerika Foreningen, som har tatt initiativet til feiringen.
Kong Harald, foreningens høye beskytter, er hedersgjest.
Alumni fra seks amerikanske universiteter deltar – Augsburg University, Augustana University, Concordia College, Luther College, Pacific Lutheran University og St. Olaf College, som alle ble grunnlagt av norske immigranter.
Ine Eriksen Søreide (H) er hovedtaler under arrangementet.
juleideer fra kreative ideer