Kongehusekspert om Epstein-forhold: – Må være bevisst på hvem man omgås
Fredag kveld offentliggjorde justisdepartementet i USA nye sider i dokumentene om overgrepsdømte Jeffrey Epstein. Kronprinsessen er nevnt i flere hundre av dem.
Dokumentene som er offentliggjort viser at kronprinsesse Mette-Marit og Jeffrey Epstein kjente hverandre mye bedre enn først antatt, mener en kongehusekspert.
Det er kongehusekspert Tove Taalesens vurdering.
– De nye dokumentene viser en helt annen korrespondanse mellom kronprinsessen og Epstein enn det som har vært kjent fra før. Jeg opplever kommunikasjonen som mer intim, og at de to kjente hverandre mye bedre enn først antatt, sier Taalesen til Nettavisen.
Hun sier at kronprinsesse Mette-Marit ikke er den eneste som har hatt kontakt med Epstein, men at denne kontakten virker mer personlig enn profesjonell.
– «Du kiler hjernen min» er en intim formulering som ikke hører hjemme i en kronprinsesses korrespondanse med eksterne maktpersoner, punktum, sier Taalesen til avisen.
Burde sjekket
– Jeg er enig med Kronprinsessen i at hun har vist dårlig dømmekraft når hun fram til 2014 har pleid omgang med en mann som ble dømt for barneprostitusjon i 2008. Som medlem av kongehuset må man være bevisst på hvem man omgås, og medlemmer av kongehuset skal selvfølgelig ikke omgås med pedofile, sier kongehusekspert Trond Norén Isaksen til NTB.
Han mener at det at det ikke hadde vært spesielt vanskelig for henne å sjekke Epsteins bakgrunn bedre.
– Om hun ikke gjorde det selv, burde hoffet ha sørget for å gjøre det klart for henne at hun ikke burde omgås med og definitivt ikke bo hos en som var dømt for barneprostitusjon, avslutter Isaksen.
Ovenfor VG reagerer også kongehusekspert Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen.
– Det er manglende ryddighet her, og det får ekstra konsekvenser når det gjelder en sak som dette. Selv små unøyaktigheter blir store, sier han til avisen.
Schulsrud-Hansen drar paralleller mot andre land.
– Ta prins Andrew, for eksempel. Han fastholdt at han brøt med Epstein etter domfellelsen, men det viste seg å ikke stemme. Det er paralleller her som gjør hele situasjonen vanskeligere for kongehuset, sier kongehuseksperten.
Flere hundre ganger
Fredag ble kjent at kronprinsesse Mette-Marit er nevnt flere hundre ganger i de nye dokumentene som er sluppet i forbindelse med Epstein-etterforskningen.
Dokumentene viser epost-kontakt mellom kronprinsessen og den nå avdøde forretningsmannen og dømte overgriperen Jeffrey Epstein. Epostene handler blant annet om planer om møter i perioden mellom 2011 og 2013.
Det var VG som meldte om dette først.
I en epost til NTB bringer Slottet også en uttalelse fra kronprinsesse Mette-Marit om saken.
– Jeffrey Epstein står selv ansvarlig for sine handlinger. Jeg må ta ansvar for at jeg ikke sjekket Epsteins bakgrunn bedre, og at jeg ikke raskt nok forsto hva slags menneske han var, sier kronprinsessen.
– Det beklager jeg på det sterkeste, og dette er et ansvar jeg må ta. Jeg utviste dårlig dømmekraft og angrer på at jeg overhodet hadde kontakt med Epstein. Det er rett og slett flaut. Jeg ønsker å uttrykke min dype sympati og solidaritet med ofrene for overgrepene som Jeffrey Epstein begikk, sier hun videre.
Slottet: Husket tidspunkt feil
I eposten fra Slottet understreker kommunikasjonssjef Guri Varpe at kronprinsessen siden 2019 har vært åpen om at hun har vært en bekjent av Jeffrey Epstein, og at de møttes ved noen få anledninger i perioden 2011–2013 etter å ha blitt introdusert av felles bekjente i utlandet.
– Som vi også formidlet i 2019, valgte kronprinsessen å avslutte kontakten med Epstein, blant annet fordi hun opplevde at Epstein prøvde å bruke forbindelsen han hadde hatt med kronprinsessen overfor andre personer. Den siste skriftlige kontakten skjedde i 2014. Beklageligvis husket vi det nøyaktige tidspunktet for dette litt feil i forrige runde, skriver Varpe.
Epstein ble i 2019 pågrepet og tiltalt for å ha forgrepet seg seksuelt på flere titall mindreårige jenter mellom 2002 og 2005. Ifølge tiltalen skal Epstein ha rekruttert et stort nettverk av mindreårige ofre, enkelte så unge som 14 år.
Epstein tok sitt eget liv i fengsel ikke lenge etter pågripelsen.
Møttes hos Epstein
Møtene med Epstein skjedde i sosiale sammenhenger, de fleste i USA, ifølge Slottet. Ett av møtene var hos Epstein. I tillegg traff kronprinsessen Epstein kort en gang han var i Oslo.
– Ved alle møtene var det flere personer til stede. Da kronprinsparet ferierte på St. Barts, møtte de Epstein på gaten. Da hilste kronprins Haakon på Epstein for første og eneste gang, skriver kommunikasjonssjefen.
Hun opplyser at møtet hos Epstein skjedde i forbindelse med at kronprinsessen lånte huset hans i Palm Beach gjennom en felles venn. Kronprinsessen oppholdt seg der med en venninne i fire dager.
– Ikke på øya
– Kronprinsessen har aldri vært på Epsteins private øy, skriver Varpe.
Flere av kronprinsessens møter med Epstein fant sted etter at Epstein allerede i 2009 hadde sonet en fengselsdom for ulovlig seksuell omgang med mindreårige. Enkelte av møtene var også etter at Virginia Giuffre i 2011 gikk offentlig ut med sin historie om hvordan hun som 17-åring ble utsatt for seksuell menneskehandel.
I perioden kronprinsessen hadde kontakt med Epstein, var hun ikke kjent med omfanget og karakteren av de kriminelle forholdene han hadde innrømmet og sonet for, opplyser Varpe.
– Kronprinsessen var selvsagt heller ikke kjent med forbrytelsene som senere er blitt avdekket, skriver hun.