Nyheter
Kong Harald har ikke blitt tatt bilde av etter at han døde, bekrefter Slottet
Det har historisk vært vanlig å fotografere avdøde kongelige i Norge, men det har ikke blitt gjort nå.
Det skriver Dagbladet.
– Det er ikke tatt noen bilder av kong Haralds kiste mens den har vært åpen, skriver Sara Svanemyr, pressekontakt ved Det kongelige hoff, i en e-post til avisen.
Kronprinsesse Märtha, kong Haakon VII og kong Olav V ble alle fotografert etter å ha gått bort i henholdsvis 1954, 1957 og 1991.
Det var Norges Telegrambyrå (NTB) som tok disse bildene. De har ikke blitt spurt nå.
– Hadde vi blitt spurt, så hadde vi gjort det, har Christina Dorthellinger Nygaard, NTBs nyhetsredaktør, sagt til Medier24.
Derfor ble det gjort
Sven Gjeruldsen, som var assisterende kommunikasjonssjef ved Det kongelige hoff og arbeidet tett på de kongelige i 25 år, sa i 2013 følgende i et intervju med VG:
– Det er en gammel tradisjon i Europa at monarker blir fotografert etter å ha avgått ved døden.
Før fotografiets tid ble dette ofte gjengitt i form av et maleri eller en tegning, sa han.
– Bakgrunnen skal være at man på den måten synliggjorde at det var rett person som var gått bort, forklarte Gjeruldsen.
Sist en norsk monark døde, i februar 1991, delte Det kongelige hoff et bilde av kong Olav som lå på lit de parade på Slottet.
Bildet var tatt 18. januar 1991, dagen etter at kong Olav døde, 87 år gammel.
Etter at familie og regjering hadde tatt et siste farvel med ham i Slottets røde salong, ble kisten lukket og flyttet til Slottskapellet.
Det ble så åpnet for defilering.
Siste hvile
Kong Harald døde på Rikshospitalet fredag 28. august kl. 06:35. Han hadde vært innlagt siden 17. august. Samtidig som kong Harald døde, ble kong Haakon Norges nye konge.
Samme dag som kong Harald døde, ble båren hans fraktet fra Rikshospitalet til Slottet. Kongefamilien fulgte ferden.
På Slottet stod båren i Røde salong frem til den ble flyttet til Slottskapellet i en seremoni og det tirsdag ble åpnet for defilering.
Det har vært lange køer av folk som ønsker å ta et siste farvel med kong Harald. Fredag kveld bekrefter Slottet at åpningstidene blir utvidet i dagene frem mot gravferden.
– Køene er kortest om morgenen. Verter vil informere i køen dersom vi ser at det er noen som mest sannsynlig ikke vil rekke å komme inn i Slottskapellet denne dagen, skriver Slottet i en pressemelding.
Etter gravferdsseremonien i Oslo domkirke onsdag 9. september, blir kong Haralds båre brakt til krypten under Akershus slottskirke.
Der vil kongen bli stedt til hvile i kongeparets sarkofag, som er utformet av arkitekt Kjetil Trædal Thorsen i Snøhetta.
Det har vært og er fortsatt stort hemmelighold rundt sarkofagen.
Offentligheten får først se den etter at kongens båre er på plass i den, og først da vil vi få opplysninger rundt utformingen.