Verden

Kong Frederik og prinsesse Isabella besøkte dronning Margrethe på sykehuset

Kong Frederik og prinsesse Isabella besøkte lørdag ettermiddag dronning Margrethe på Rigshospitalet i København.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Det opplyser det danske kongehuset til nyhetsbyrået Ritzau. Dronning Margrethe har det fortsatt bra, ifølge kongehuset.

Den 86 år gamle dronningen ble torsdag innlagt med hjertekrampe. Fredag opplyste kongehuset at hun hadde fått utført en ballongutvidelse av en kranspulsåre i hjertet.

En ballongutvidelse gjøres for å fjerne en innsnevring eller blodpropp i en kranspulsåre, slik at blodtilførselen til hjertet blir bedre.

Det er ikke kjent hvor lenge dronning Margrethe skal bli liggende på Rigshospitalet. Fredag ble det opplyst at hun skulle være innlagt «noen dager til».

Ved godt mot

Kongehuset opplyser ikke om andre i kongefamilien har besøkt henne, men Ekstra Bladet har fått en kort kommentar fra dronningens søster, prinsesse Benedikte, som sier at også hun har vært på besøk.

– Det går riktig utmerket, sier prinsesse Benedikte om dronning Margrethes helse.

Da dronningen ble innlagt torsdag ettermiddag, opplyste kongehuset at hun var trøtt, men ved godt mot.

Hjertekrampe skyldes som regel forkalkning i hjertets kranspulsårer. Det gjør at hjertet ikke får nok oksygen. Risikoen øker med alderen.

Ikke farlig inngrep

Forskningssjef Gunnar Gislason i Hjerteforeningen sa fredag til Ritzau at ballongutvidelse «overhodet ikke er et bekymringsfullt inngrep».

Inngrepet gjøres ved at et kateter føres inn via håndleddet eller lysken og opp til hjertets kranspulsårer. Der kan leger finne innsnevringer og utvide dem med en ballong. I de fleste tilfeller settes det også inn en stent.

– Det er et lite metallnett som holder blodåren åpen etterpå, sa Gislason.

Dronning Margrethe har vært innlagt på Rigshospitalet flere ganger de siste årene. Sist var i mai 2025, da hun ble lagt inn til observasjon etter en forkjølelse. Hun ble skrevet ut etter noen dager.

Dronningens neste offisielle oppdrag i kongehusets kalender er etter planen å overvære repremieren på forestillingen «Fyrtøjet» på Pantomimeteatret i Tivoli i København 23. mai.