Klart for atomsamtaler med Iran i Genève
Storbritannia, Frankrike og Tyskland møter tirsdag iranske forhandlere i Genève for å diskutere atomavtalen fra 2015, melder statlige iranske medier.
Siste
-
Kan bli skjenkestopp under Norges nattkamper i VM – Frp vil ha unntak fra loven
-
Bilulykke i Austevoll
-
Nå kan det bli krav om at alle ladestasjoner skal ta bankkort
-
Israels forsvarssjef sier tilbaketrekningslinjen er en «ny grense»
-
Rottebonanza på kjent julemarked i Oslo: – Positivt overrasket over håndteringen
– Tirsdag vil Iran og de tre europeiske partene i atomavtalen fra 2015, sammen med EU, holde en ny forhandlingsrunde på viseutenriksministernivå i Genève, melder statlig iransk TV.
Iran satte samarbeidet med Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) på pause i juli etter krigen med Israel. Begrunnelsen var at IAEA unnlot å fordømme de israelske og amerikanske angrepene.
Det er andre gang europeiske land og Iran holder atomsamtaler siden den tolv dager lange krigen i sommer. Partene møttes også i slutten av juli. Iran beskrev den gang samtalene som «seriøse, ærlige og detaljerte».
Den europeiske trioen har truet med å gjeninnføre sanksjoner innen utgangen av august. Det innebærer at de omfattende FN-sanksjonene som ble opphevet i forbindelse med atomavtalen i 2015, igjen vil bli innført med mindre Iran går med på å begrense sin urananriking og gjenoppretter samarbeidet med IAEA-inspektørene.