Verden

Klar ledelse for Modis parti i India

Statsminister Narendra Modis hindunasjonalistiske Bharatiya Janata-parti (BJP) ligger som ventet an til klar seier i India.

Statsminister Narendra Modi og det hindunasjonalistiske Bharatiya Janata-partiet har styrt India i ti år, og foreløpige resultater fra valget i landet tyder på at de styrer videre. Foto: AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

642 millioner mennesker avga stemme i valget som gikk over seks uker, noe som tilsvarer rundt 66 prosent av de stemmeberettigede.

Modis parti ledet ifølge den nasjonale valgkommisjonen med 39,3 prosent oppslutning da en firedel av stemmene var talt opp tirsdag.

BJP og deres støttepartier, som til sammen utgjør Nasjonal demokratisk allianse, ligger dermed an til å få minst 286 representanter i nasjonalforsamlingens underhus. 272 representanter gir flertall.

Kongresspartiet og deres allierte i INDIA-alliansen ligger ifølge foreløpige resultater an til å få 197 representanter.

Splittet opposisjon

Valgdagsmålingene tydet på forhånd på at BJP og støttepartiene ville sikre seg opp mot 350 representanter i underhuset, mens INDIA-alliansen ble spådd drøyt 120.

Foreløpig ser opposisjonen ut til å ha gjort det bedre enn dette, men valgdagsmålinger har også tidligere tatt grundig feil i India.

BJP og Modi har hatt makten de ti siste årene i India, og opposisjonen i landet er splittet og relativt svak.

Kongresspartiet, med Rahul Gandhi i spissen, dominerte indisk politikk i mange år etter uavhengigheten fra Storbritannia i 1947, men har i dag bare makten i tre av 28 landets delstater.

Stor fattigdom

Under Modi er India vokst til å bli verdens femte største økonomi, og landet spiller også en økende politiske rolle som en motvekt til Kina.

Statsministeren har satt i gang flere store infrastrukturprosjekter som veier, høyhastighetstog og flyplasser. Men den økonomiske veksten er ikke kommet alle til gode.

Arbeidsledigheten i verdens mest folkerike land er fortsatt høy, og fattigdom er utbredt.

Bruttonasjonalprodukt per innbygger er ifølge Verdensbanken på rundt 2000 dollar årlig.

Religiøse spenninger

Modi er blitt sterkt kritisert for å nøre opp under religiøse spenninger, og ytterliggående hindunasjonalister har en rekke ganger gått til angrep på landets muslimske minoritet.

Under starten på valgkampen innviet Modi blant annet et hindutempel på stedet der en flere hundre år gammel moské ble ødelagt av fanatiske hinduer i 1992.

Rundt 80 prosent av inderne er hinduer, og Modis parti legger vekt på dette som en sentral del av den nasjonale identiteten.

Kritikerne mener landets 200 millioner muslimer er i ferd med å bli annenklasses borgere som i økende grad blir diskriminert.