Verden
Kjent menneskerettsadvokat pågrepet i Iran
Iranske myndigheter har pågrepet den prisvinnende menneskerettsadvokaten Nasrin Sotoudeh, opplyser datteren hennes.
Aktivister anklager iranske myndigheter for å slå hardt ned på sivilsamfunnet under krigen som Israel og USA startet mot Iran.
– Mamma ble pågrepet i går kveld mens hun var alene hjemmet, skriver datteren Mehraveh Khandan på Instagram torsdag.
Sotoudeh, som har vunnet blant annet EU-parlamentets Sakharov-pris i 2012 og Right Livelihood-prisen i 2020, er blitt fengslet i hjemlandet flere ganger tidligere.
Hun regnes som en av de mest innflytelsesrike kvinnelige advokatene i Iran. Sotoudeh har forsvart en lang rekke menneskerettsaktivister, og hun er blant annet dømt for å ha forsvart kvinner som kastet hodeplagget i protest mot regimet.
Mannen hennes, Reza Khandan, har sittet i fengsel siden desember 2024. Datteren sier at foreldrenes datamaskiner og telefoner er blitt konfiskert, og at hun ikke har hatt kontakt med moren siden pågripelsen.