Verden

Kinas president møtte Taiwans opposisjonsleder

Taiwans opposisjonsleder Cheng Li-wun var fredag i møte med Kinas president Xi Jinping i Beijing, melder statlige kinesiske medier.

In this photo released by Kuomintang, Taiwan's Kuomintang (KMT) leader Cheng Li-wun, center, shakes hands with China's Director of Taiwan Affairs Office Song Tao upon arrival in Shanghai, China Tuesday, April 7, 2026. (Kuomintang via AP)
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Cheng leder Kuomintang (KMT) og sier hun håper å så et frø for fred under besøket. Hun er den første KMT-lederen på et tiår som besøker Kina. Reisen har ført til debatt på Taiwan, der kritikere anklager Cheng for å være for Beijing-vennlig.

– De to sidene av Taiwanstredet er ikke fordømt til krig, slik verdenssamfunnet har fryktet, sa Cheng etter at hun hadde landet.

Kina, som gjør krav på den selvstyrte øya, brøt høynivåforbindelsene med Taiwan i 2016 etter at Tsai Ing-wen vant presidentvalget og avviste Kinas krav på øya.

Kina anser Taiwan for å være en del av landets territorium og utelukker ikke bruk av makt for å ta kontroll over øy. De siste årene har Kina trappet opp det militære presset rundt taiwan, inkludert nesten daglige tokt med militære fly og skip nær øya, i tillegg til store militærøvelser.

Nasjonalistpartiet KMT ble stiftet i 1912. Fra 1925 til 1975 ble det ledet av Chiang Kai-shek, som flyktet til Taiwan etter at nasjonalistene tapte borgerkrigen for kommunistene på det kinesiske fastlandet i 1949. Mens mange land anerkjente Taiwan som det rettmessige Kina i flere tiår, og øya kontrollerte den faste plassen i FNs sikkerhetsråd, er det kun et fåtall land som i dag anerkjenner Taiwan som et land.