Verden

Kina innfører Taiwan-sanksjoner mot Belize og Paraguay

Kina innfører sanksjoner mot Paraguays kommunikasjonsminister og Belizes utenriksminister, begrunnet med de to landenes bånd til Taiwan.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Utenriksdepartementet i Beijing viser til nasjonal sikkerhet og suverenitet som begrunnelse for tiltaket. I en uttalelse sier Beijing at noen politikere i Belize og Paraguay har vært anti-kinesiske ved å fremme diplomatiske bånd til Taiwan.

Sanksjonene omfatter innreiseforbud til Hongkong og Macau, og forbud mot at kinesiske organisasjoner og personer kan involvere seg i overføringer, samarbeid eller andre aktiviteter med de to politikerne.

Sanksjonene omfatter også frysing av det som Paraguays kommunikasjonsminister Gustavo Villate og Belizes utenriksminister Francis Fonseca måtte ha av verdier og eiendommer i Kina.

Det forelå tidlig mandag morgen norsk tid ingen uttalelser fra Belize og Paraguay etter den kinesiske kunngjøringen.

Belize og Paraguay er to av til sammen tolv land i verden som har offisielle diplomatiske forbindelser til Taiwan.

De aller fleste land i verden, deriblant Norge, forholder seg til «ett Kina-prinsippet» og anser ikke Taiwan som et eget land.