Kina fordømmer Taiwan-utspill: «Underdanig og smiskende»
Kinesiske myndigheter går hardt ut mot Taiwan etter gratulasjonen til Japans statsminister Sanae Takaichi.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no
Kina fordømmer Taiwan kraftig etter at øya gratulerte Japans statsminister Sanae Takaichi med hennes store valgseier, melder Bloomberg.
Taiwans «underdanig og smiskende holdning er avskyelig», sier Zhu Fenglian, talsperson for den kinesiske regjeringenss avdelingen som håndterer spørsmål knyttet til øya.
Administrasjonen til Taiwans president Lai Ching-te «ser bort fra de grufulle forbrytelsene Japan begikk under koloniseringen av Taiwan», hevder Zhu, med henvisning til perioden fra 1895 til 1945.
– Ekspansjonistiske ambisjoner
Uttalelsene kommer etter at Lai roste Takaichi og sa han håpet partene kunne samarbeide for å «håndtere regionale utfordringer».
Kina anser Taiwan som sitt territorium, som til slutt skal bringes under Beijings kontroll – om nødvendig med makt. Taipei avviser dette bestemt, og har de senere årene styrket båndene til blant annet Japan, samtidig som forsvaret bygges opp, ifølge Bloomberg.
Forholdet mellom Beijing og Tokyo har forverret seg etter at Takaichi i parlamentet antydet at en kinesisk invasjon av Taiwan kan føre til at Japan setter inn militære styrker. Beijing svarte med å innføre eksportrestriksjoner og begrensninger på turisme for å presse henne til å trekke uttalelsen, noe hun har nektet å gjøre.
Separat sa Lai i et intervju med Agence France-Presse at dersom Beijing tok kontroll over Taiwan, ville Kinas «ekspansjonistiske ambisjoner ikke stoppe der».
Han la til at Japan og Filippinene ville stå for tur, sammen med andre land i regionen som han ikke navnga, skriver Bloomberg.