Kina etterforsker ni militærtopper for korrupsjon

Kinas nest mektigste general og åtte andre militærtopper etterforsker for korrupsjon, opplyser Kinas forsvarsdepartement.

He Weidong, nummer tre fra venstre, er utvist fra det kinesiske forsvaret. Mannen lengst til høyre, Miao Hua, er også kastet ut.
Publisert

He Weidong, som er nestleder i Kinas sentrale militærkommisjon og regnes som landets nest mektigste general, er blant de ni som nå blir utvist fra forsvaret for alvorlige disiplinære brudd.

He har ikke blitt sett offentlig siden mars, noe som har ført til omfattende rykter, men det er først nå at kinesiske myndigheter bekrefter at han er under etterforskning.

En annen general som blir etterforsket, er Miao Hua, tidligere leder av militærets avdeling for politisk arbeid. Allerede i juni meldte statlige medier at han var fjernet fra stillingen.

Åtte av de ni militærtoppene er også utvist fra Kommunistpartiet, opplyser departementets talsperson Zhang Xiaogang i en uttalelse som ble publisert på nettet fredag.