Verden
Kamala Harris vil unngå «Clinton-fellen»: – Det er helt bevisst
Det er ett tema Demokratenes presidentkandidat styrer unna. USA-kjenner tror det er lurt.
Da Hillary Clinton ble Demokratenes presidentkandidat i 2016, var det første gang en kvinne vant nominasjonskampen i et av de to store partiene i USA.
Under Demokratenes landsmøte i Philadelphia samme år, ble en video av alle de tidligere presidentene i USA vist på storskjermen før det singlet i symbolsk glass.
– Vi laget nettopp den største sprekken i glasstaket, sa Clinton etterpå.
Det retoriske poenget om å knuse glasstaket ble mye brukt av Clinton frem mot valgdagen. Den endte som kjent med at Donald Trump ble valgt til president.
Nå legger flere merke til at Harris selv styrer unna denne retorikken i forbindelse med sitt kandidatur.
– Det er bemerkelsesverdig at etter flere uker som presidentkandidat er ikke Harris villig til å røre Clintons glasstak med en 10 fot lang båtshake, skriver den britiske forfatteren Emma Brockes i en kronikk i avisen The Guardian.
Følger Obamas oppskrift
Hilmar Mjelde har lagt merke til det samme.
– Det er helt bevisst. Harris følger Barack Obamas oppskrift fra 2008 heller enn Hillary Clinton sin fra 2016, og det er lurt, sier USA-kjenneren til ABC Nyheter.
Mjelde, som er professor ved Høgskulen på Vestlandet, forteller at Obama i 2008 var veldig bevisst på at han ikke skulle være «den svarte kandidaten».
– Budskapet var heller at han var kandidaten for forandring, og at han tilfeldigvis var afro-amerikansk, sier Mjelde.
Clinton valgte derimot å legge trykk på sin egen identitet, også med slagordet «I'm with her».
– Hun satte seg selv heller enn velgerne i sentrum i budskapet sitt, sier Mjelde.
Se video:– Kunne ikke brydd meg mindre
– For en del velgere er det provoserende
USA-kjenneren tror det er flere årsaker til at Harris ikke vil bruke samme retoriske grep som Clinton.
– For det første er det egentlig unødvendig for Harris å fokusere på eget kjønn eller hudfarge. Alle ser med egne øyne at hun er en farget kvinne og trenger ikke bli fortalt det. Ved å ha fokus på budskapet sitt, heller enn identiteten sin, så setter hun velgerne og ikke seg selv i sentrum, sier Mjelde.
Overdrevet fokus på kjønn risikerer også å dytte unna enkelte velgere, sier han.
– Hvis en kandidat vektlegger at hun er kvinne, vil en del velgere tolke det som at hun som president vil være mest opptatt av kvinner og mindre opptatt av menn, påpeker han.
For en del velgere virker det provoserende at hun er både kvinne og farget, understreker han.
– Men ved ikke å snakke om det, så unngår hun i det minste å gjøre det til et større poeng for disse velgerne, sier Mjelde.
Snakker fortsatt om glasstaket
En som gjør et poeng ut av Harris' kjønn, er nettopp Clinton.
Tross nederlaget for Donald Trump i 2016, har ikke Demokratenes tidligere presidentkandidaten lagt fra seg denne retorikken.
Da hun nylig talte under Demokratenes landsmøte i Chicago, sa Clinton til de fremmøtte at «sammen lager vi sprekker i det høyeste, hardeste glasstaket».
– På den andre siden av det glasstaket blir Kamala Harris tatt i ed som USAs 47. president. Når en barriere brytes av en av oss, åpner det for oss alle, sa Clinton.
Amerikanerne går til valgurnene tirsdag 5. november.