Politikk

Jonas Gahr Støre om krisemålingen: – Tar det personlig

Statsminister Jonas Gahr Støre er ikke fornøyd med Arbeiderpartiets resultater på de siste meningsmålingene.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener det var nødvendig for kongefamilien gjøre en avklaring rundt prinsesse Märtha Louise. Foto: Javad Parsa / NTB
Publisert Sist oppdatert

Ifølge Poll of Polls gjennomsnittsstatistikk av nasjonale meningsmålinger om stortingsvalg, har Arbeiderpartiet gått fra 24,4 prosent i september 2021 til 20 prosent i september 2022. I samme periode har Senterpartiet falt fra 9,2 prosent til 5,9, mens Høyre har gått fra 19,4 prosent til 29,2.

Onsdag gikk Ap tilbake 5,7 prosentpoeng og fikk 16,9 prosent oppslutning i en måling utført for FriFagbevegelse, Avisenes Nyhetsbyrå og Dagsavisen i november.

Dette er det dårligste resultatet Arbeiderpartiet har fått på en Opinion-måling noensinne.

– Tar det personlig

Etter den siste målingen skal Støre ha mottatt flere telefoner og meldinger fra partiorganisasjonen over hele landet, men også fra ordførere og fylkesledere.

– De syns dette er kjipt. Jeg syns også dette er kjipt, og jeg tar det personlig. Men det vondeste er å tenke på alle de der ute i partiet, de frivillige, de som står på valglister, som opplever dette som en nedtur. Men jeg ser også en vilje til samling. Vi skal stå sammen, og jobbe som et lag, sier Støre til Dagsavisen.

Ifølge Støre er en oppslutning på 16,9 prosent «altfor dårlig»

– Det er nedslående, og noe vi må ta på største alvor. Og det gjør vi. Vi må gå i oss selv og stille spørsmål om hvordan vi jobber. I regjering, i parti, i kommunikasjon til velgerne, sier Støre til avisen.

Høy tillit til Solberg

På en måling utført av Kantar for TV 2 tidligere denne uken, kom det fram at Høyre-leder Erna Solberg har like høy tillit som Jonas Gahr Støre og Trygve Slagsvold Vedum til sammen.

13 prosent av de spurte har ganske stor eller svært stor tillit til Sp-leder Vedum. 40 prosent har ganske stor eller svært stor tillit til Støre, mens hele 53 prosent svarer det samme om Erna Solberg.

– Dette er hyggelige tall, men det er lenge til neste valg. Høyre og jeg må arbeide hardt hver dag for å vise at vi er et riktig og trygt valg for alle som er opptatt av trygg økonomisk styring, en god skole og at vi skal nå våre klimamål, sier Solberg, ifølge NTB.