Verden
Japan og USA bekrefter amerikansk yen-kjøp
Japan og USA har gjennomført et koordinert oppkjøp av yen i valutamarkedet, sier myndighetene i de to landene.
Amerikanske myndigheter kjøpte opp yen fredag etter at den japanske valutaens verdi hadde falt til det laveste nivået på rundt 40 år.
Japans finansminister Satsuki Katayama sa mandag at departementet hennes forblir i tett kontakt med USAs finansdepartement.
– Vi vil ikke nøle med å gjennomføre ytterligere felles inngrep, sa hun.
USA grep inn for å kjøpe opp yen etter henvendelse fra Japan, uttalte USAs president Donald Trump søndag kveld. Presidenten kalte støtten et «vennskapstegn» og sa at det vil komme både USAs og verdens økonomi til gode.
Han sa at USA og Japan har et godt forhold og at USA står i en svært sterk økonomisk stilling.
– Vi er meget, meget økonomisk sterke. Som dere vet, har de en svekket yen, og de ønsket litt hjelp. Og vi skal alltid være til stede for Japan. Japan har vært svært gode mot oss, selvsagt med unntak av Pearl Harbor, sa presidenten til journalister om bord på Air Force One.
Noen timer senere falt verdien på amerikansk dollar mot yen.