Verden
Japan frykter gigantisk jordskjelv med enorme tap og skader
Japans regjering anslår nå at det er rundt 80 prosent risiko for et gigantisk jordskjelv utenfor sørøstkysten av Japan. Det kan inntreffe innen 30 år.

Japan er et av verdens mest jordskjelvutsatte land, og myndighetene forsøker å kartlegge farene i den grad det lar seg gjøre.
Det fryktede megaskjelvet fryktes å inntreffe i den såkalte Nankai-sonen, som er omkring 900 kilometer lang og ligger i havet like utenfor sørøstkysten av Japan.
I det verste scenarioet, basert på et potensielt jordskjelv med styrke 9 i området, vil trolig så mange som 1,23 millioner mennesker måtte evakueres, eller 1 prosent av Japans totale befolkning.
Det er frykt for at opptil 300.000 mennesker kan bli drept i tsunamier og bygningskollapser dersom skjelvet skulle inntreffe sent på natten eller om vinteren, viser den nye rapporten fra regjeringen som ble lagt fram denne uka.
Økonomiske tap
I tillegg blir selvsagt de rene økonomiske skadene enorme. Regjeringen har regnet ut at Japans økonomi kan tape enorme summer dersom det oppstår et megaskjelv utenfor Stillehavskysten. Et kraftig jordskjelv her vil kunne utløse flere ødeleggende tsunamier.
Også en rekke ganger tidligere er det slått alarm om potensielt megaskjelv i dette området. Nå er altså alarmen både gjentatt og anslagene for de økonomiske skadene oppjustert til 270.000 milliarder yen, noe som utgjør omtrent 19.000 milliarder kroner.
Det utgjør nærmere halvparten av landets totale bruttonasjonalprodukt.
I løpet av 30 år?
Jordskjelveksperter mener at et megaskjelv mellom 8 og 9 i styrke vil kunne inntreffe i Nankai-sonen i løpet av de neste 30 årene. Fra tidligere prognoser har de økt faren for dette fra 70 prosent til 80 prosent.
Myndighetene startet undersøkelsene sine om mulige skjelv i Nankai-sonen etter det store jordskjelvet i Øst-Japan i 2011. Den første rapporten forelå i 2012–13. Siden den gang har man forbedret grunnlaget for å anslå nye skjelv, skriver JapanNews.
I mars 2011 ble den nordlige delen av Honshu i Japan rammet av en tsunami etter et kraftig jordskjelv med styrke 9. Rundt 18.500 mennesker mistet livet. Tsunamien slo dessuten ut kjølesystemene til tre av de seks reaktorene ved atomkraftverket Fukushima Daiichi 240 kilometer nord for Tokyo og utløste dermed en enda større krise.
I løpet av få dager hadde tre av reaktorene smeltet ned og spredt radioaktivt materiale over hele regionen. Tusenvis var nødt til å rømme fra hjemmene sine.
Geologiske aktive soner
Nankai-sonen, som ligger utenfor Japans sørvestlige Stillehavskyst, regnes som spesielt utsatt for skjelv. Her møtes to litosfæriske plater, og den ene platen presses ned under den andre.
Dermed oppstår en sone som er geologisk aktiv med mange jordskjelv og vulkaner, og det er i disse områdene som tsunamier vanligvis dannes.
Den spenningen som bygger seg opp i jordskorpen kan resultere i et megaskjelv omtrent en gang hvert 100 til 150 år.