Verden
Israelsk minister nektes innreise til Frankrike
Israels sikkerhetsminister Itamar Ben-Gvir, som tilhører ytre høyre, nektes innreise til Frankrike, opplyser Frankrikes utenriksminister Jean-Noel Barrot.
Beslutningen kommer som følge av behandlingen av aktivistene som deltok i flåten på vei til Gaza, som Barrot omtaler som uakseptabel.
– Vi kan ikke tolerere at franske statsborgere blir truet, skremt og brutalisert på denne måten, spesielt av en offentlig tjenestemann, skriver Barrot på X.
Barrot oppfordrer videre EU til å sanksjonere Ben-Gvir.
Onsdag ble aktivistene brakt i land og anholdt i den israelske byen Ashdod. Ben-Gvir la samme dag ut en video som viser aktivister knelende på et metallgulv i et utendørs og uskjermet område, bakbundet, mens Israels nasjonalsang spilles og væpnede grensepolitifolk ser på. Han bivåner det hele og vifter med Israels flagg.
Videoen har vakt sterke reaksjoner, også i Norge.